fbpx

Jak oszczędzać prąd – 12 najlepszych porad

przez Rafał Walaszek

Informacja o drastycznych podwyżkach cen prądu dotyczy nas wszystkich, cen nie zmienimy, ale nasze nawyki jak najbardziej. Na obniżki w przyszłości nie ma co liczyć, dlatego warto zacząć oszczędzać już teraz. Dzięki tym kilku poradom dowiesz się, jak zmniejszyć swoje rachunki, a nie stan konta.

Jak oszczędzać prąd?

Płacenie rachunków to nic przyjemnego, dlatego powiem Ci jak je obniżyć.

 1. Zmień swoje nawyki – Od razu zdecyduj się co chcesz zjeść, zamiast przez kilka minut patrzeć w otwartą lodówkę. Nie otwieraj piekarnika, żeby sprawdzić, czy pizza już gotowa, masz od tego specjalny program, który wskazuje czas i temperaturę. Spojrzeć możesz przez szybkę. Na zmianie prostych nawyków opiera się cała lista.
 2. Zmień taryfę energetyczną – Dostosuj ofertę do swojego trybu życia. Czy więcej prądu zużywasz w dzień czy w nocy, a może w weekendy? Jeśli obowiązki domowe jak pranie, prasowanie, gotowanie czy odkurzanie masowo załatwiasz w sobotę i niedzielę zastanów się nad taryfą G12w. Sprawdź, w jakiej taryfie prąd jest najtańszy.
 3. Zmień dostawcę energii – Jeśli negocjacja umowy nie jest wystarczająco korzystna warto sprawdzić oferty innych firm. Należy przy tym uważać na całość kosztów i nie sugerować się tylko ceną za kWh. Z czego składa się rachunek za prąd.
 4. Wyłącz sprzęt, którego nie używasz – Wyeliminuj tryb czuwania z urządzeń, które tego nie potrzebują. Czy warto przejmować się trybem stand by?
 5. Używaj światła dziennego – Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje… niższe rachunki za prąd. Światło słoneczne wystarczająco rozjaśni Twoje mieszkanie, byś wykonał większość czynności. Korzystaj z niego ile możesz, obowiązki lepiej wykonać wcześnie. Wieczorem mamy tendencje do szukania odpoczynku, więc wszystkie czynności wykonujemy dłużej i to przy sztucznym oświetleniu, co przekłada się na nasz rachunek. Zadbaj o to, żeby okna nie były zasłonięte firankami czy kwiatami, wpuść więcej światła.
 6. Korzystaj z energooszczędnych żarówek – Jeśli już za późno na promienie słońca to włącz żarówkę, ale taką, która zużywa mało prądu. Są coraz tańsze i coraz wydajniejsze. Sprawdź, czy żarówki LED się opłacają.
 7. Używaj światła punktowego – Jeżeli czytasz książkę, oglądasz telewizję czy pracujesz na komputerze, to wystarczy Ci mała lampka o słabszym świetle, nie potrzebujesz silnego oświetlenia z sufitu. Przy okazji mniej zmęczysz oczy.
 8. Połącz oświetlenie z czujnikiem ruchu – Domy i ogrody oświetlone przez całą noc wyglądają pięknie, ale sporo kosztują. Lepiej, gdy światło zapali się tylko w momencie Twojego ruchu. Nagle zapalające się światło skuteczniej odstraszy też złodzieja, niż to, które pali się cały czas.
 9. Gotuj mniej wody – Jeżeli masz czajnik elektryczny, to wlej tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Jeśli robisz tylko jedną herbatę, to nie wlewaj do niego litra wody.
 10. Włącz w komputerze tryb hibernacji – Jeśli zostawiasz go włączonego na dłuższą chwilę, ale nie chcesz go całkiem wyłączać, to niech nie zużywa pełnej ilości energii. W innym przypadku, po prostu go wyłącz.
 11. Wymień sprzęt na energooszczędny – Nowsze sprzęty zużywają dużo mniej prądu od starszych odpowiedników, ale warto je wymieniać tylko w razie potrzeby, jak remont czy awaria. Wymiana dla samej wymiany nie jest dobrym pomysłem. Sprawdź tekst klasa energetyczna sprzętu, żeby dowiedzieć się więcej.
 12. Rozmrażaj w lodówce – Potrwa to trochę dłużej, ale jeśli masz czas i miejsce to produkt z zamrażarki świetnie odciąży agregat chłodziarki, a lodówka zużywa najwięcej prądu w całym domu.

Podsumowanie

Wszystkie te zasady wydają się oczywiste i przez wiele osób są oczywiście pomijane. To zbiór prostych do wprowadzenia w życie porad dla każdego z nas, które przynoszą wymierne efekty. Nie można przy tym liczyć na zbicie fortuny, ale to właśnie małe sumy w skali czasu zmieniają się wielkie oszczędności. W końcu ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Sposobów jest na pewno więcej, ale wybrałem te mało inwazyjne.

Podobne teksty

Skomentuj

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej