fbpx

Jak oszczędzać prąd? 12 najlepszych porad

przez Rafał Walaszek

Informacja o drastycznych podwyżkach cen prądu dotyczy nas wszystkich, cen nie zmienimy, ale nasze nawyki jak najbardziej. Na obniżki w przyszłości nie ma co liczyć, dlatego warto zacząć oszczędzać już teraz. Dzięki tym kilku poradom dowiesz się, jak zmniejszyć swoje rachunki, a nie stan konta.

Jak oszczędzać prąd?

Płacenie rachunków to nic przyjemnego, dlatego powiem Ci jak je obniżyć.

1. Zmień swoje nawyki

Od razu zdecyduj się co chcesz zjeść, zamiast przez kilka minut patrzeć w otwartą lodówkę. Nie otwieraj piekarnika, żeby sprawdzić, czy pizza już gotowa, masz od tego specjalny program, który wskazuje czas i temperaturę. Spojrzeć możesz przez szybkę. Na zmianie prostych nawyków opiera się cała lista.

2. Zmień taryfę energetyczną

Dostosuj ofertę do swojego trybu życia. Czy więcej prądu zużywasz w dzień czy w nocy, a może w weekendy? Jeśli obowiązki domowe jak pranie, prasowanie, gotowanie czy odkurzanie masowo załatwiasz w sobotę i niedzielę zastanów się nad taryfą G12w. Sprawdź, w jakiej taryfie prąd jest najtańszy.

3. Zmień dostawcę energii

Jeśli negocjacja umowy nie jest wystarczająco korzystna warto sprawdzić oferty innych firm. Należy przy tym uważać na całość kosztów i nie sugerować się tylko ceną za kWh. Z czego składa się rachunek za prąd.

4. Wyłącz sprzęt, którego nie używasz

Wyeliminuj tryb czuwania z urządzeń, które tego nie potrzebują. Czy warto przejmować się trybem stand by?

Najlepsze produkty bankowe Maj 2022

Codziennie aktualizowane rankingi

5. Używaj światła dziennego

Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje… niższe rachunki za prąd. Światło słoneczne wystarczająco rozjaśni Twoje mieszkanie, byś wykonał większość czynności. Korzystaj z niego ile możesz, obowiązki lepiej wykonać wcześnie. Wieczorem mamy tendencje do szukania odpoczynku, więc wszystkie czynności wykonujemy dłużej i to przy sztucznym oświetleniu, co przekłada się na nasz rachunek. Zadbaj o to, żeby okna nie były zasłonięte firankami czy kwiatami, wpuść więcej światła.

6. Korzystaj z energooszczędnych żarówek

Jeśli już za późno na promienie słońca to włącz żarówkę, ale taką, która zużywa mało prądu. Są coraz tańsze i coraz wydajniejsze. Sprawdź, czy żarówki LED się opłacają.

Kliknij i sprawdź aktualne ceny żarówek LED w porównywarce. Link afiliacyjny (Nic Cię to nie kosztuje, ale jeśli zdecydujesz się na zakup, otrzymam za to skromną prowizję).

7. Używaj światła punktowego

Jeżeli czytasz książkę, oglądasz telewizję czy pracujesz na komputerze, to wystarczy Ci mała lampka o słabszym świetle, nie potrzebujesz silnego oświetlenia z sufitu. Przy okazji mniej zmęczysz oczy.

8. Połącz oświetlenie z czujnikiem ruchu

Domy i ogrody oświetlone przez całą noc wyglądają pięknie, ale sporo kosztują. Lepiej, gdy światło zapali się tylko w momencie Twojego ruchu. Nagle zapalające się światło skuteczniej odstraszy też złodzieja, niż to, które pali się cały czas.

9. Gotuj mniej wody

Jeżeli masz czajnik elektryczny, to wlej tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Jeśli robisz tylko jedną herbatę, to nie wlewaj do niego litra wody.

10. Włącz w komputerze tryb hibernacji

Jeśli zostawiasz go włączonego na dłuższą chwilę, ale nie chcesz go całkiem wyłączać, to niech nie zużywa pełnej ilości energii. W innym przypadku, po prostu go wyłącz.

11. Wymień sprzęt na energooszczędny

Nowsze sprzęty zużywają dużo mniej prądu od starszych odpowiedników, ale warto je wymieniać tylko w razie potrzeby, jak remont czy awaria. Wymiana dla samej wymiany nie jest dobrym pomysłem. Sprawdź tekst klasa energetyczna sprzętu, żeby dowiedzieć się więcej o opłacalności i przelicz wszystko na moim kalkulatorze.

12. Rozmrażaj w lodówce

Potrwa to trochę dłużej, ale jeśli masz czas i miejsce to produkt z zamrażarki świetnie odciąży agregat chłodziarki, a lodówka zużywa najwięcej prądu w całym domu.

Podsumowanie

Wszystkie te zasady wydają się oczywiste i przez wiele osób są oczywiście pomijane. To zbiór prostych do wprowadzenia w życie porad dla każdego z nas, które przynoszą wymierne efekty. Nie można przy tym liczyć na zbicie fortuny, ale to właśnie małe sumy w skali czasu zmieniają się wielkie oszczędności. W końcu ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Sposobów jest na pewno więcej, ale wybrałem te mało inwazyjne.

Podobne teksty

Skomentuj

2 komentarze

Adam 11 czerwca 2020 - 20:35

Sam stosuję też opcję gotowania z pokrywkami na garnkach, używam dobrych garnków i patelni. Sprzęty i żarówki energooszczędne. Wyłączanie zbędnych świateł i urządzeń. Faktycznie, czasem kilka prostych nawyków a można już koszty rachunków za prąd zmniejszać. Ogólnie oszczędzanie, nie tylko na prądzie, to kwestia sposobów, nawyków i wytrwałości. A także perspektywy dłuższej. Bo nieraz nie zawsze są widoczne efekty. Ale każde nawet 10zł mniej na rachunku miesięcznie w perspektywie lat daje już naprawdę ciekawe kwoty oszczędności :).

Odpowiedz
blogierka 12 czerwca 2020 - 00:55

Kolejne cenne rady 🙂

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej