fbpx

Jak wybrać odpowiednie żarówki do domu? Poradnik

przez Rafał Walaszek

Jeśli do tej pory miałeś tradycyjne żarówki, ale chcesz je wymienić na LEDy to z pewnością wybór w sklepie Cię zaskoczy. Cały regał żarówek, a Ty nie masz pojęcia, jaka będzie dobra. Ma być 60 W z dużym gwintem, reszta to jakaś czarna magia.

Kończmy ten koszmar, wszystko Ci wyjaśnię.

Wolność wyboru

Stojąc w markecie budowlanym masz prostą potrzebę – kupić żarówkę. Niestety, sklep ma skomplikowane rozwiązanie – cały regał żarówek. Czy to tak naprawdę przekleństwo i próba naciągnięcia Cię na produkty drogie albo marnej jakości? W pewnej części tak, ale duży wybór pomoże Ci też dobrać coś do swoich potrzeb tak, byś był zadowolony po powrocie do domu.

Czego potrzebujesz

Potrzebujesz źródła światła LED – w uproszczeniu, żarówki LED. To, że LEDy się opłacają nie ulega wątpliwości, a jeśli masz jeszcze jakieś to zajrzyj do poprzedniego wpisu – Czy oświetlenie LED się opłaca.

Przed zakupami przemyśl, czego potrzebujesz, jak duża ma to być żarówka, o jakiej mocy, jaki ma mieć kąt padania światła, jaką barwę itd. Musisz to wiedzieć sam, sklepowy doradca przeważnie wie tyle, że 7 W LED to stara „sześćdziesiątka” i ta świeci na biało, a ta bardziej żółto. Lepiej nie korzystaj z jego pomocy i daj mu link do mojego bloga, wszyscy na tym skorzystają.

Kliknij i sprawdź aktualne ceny żarówek w porównywarce. Link afiliacyjny (Nic Cię to nie kosztuje, ale jeśli zdecydujesz się na zakup, otrzymam za to skromną prowizję).

Strumień świetlny – jak jasna ma być żarówka

W poprzednim wpisie opisałem szerzej zagadnienie strumienia świetlnego, teraz tylko szybkie przypomnienie.

Różne źródła światła mają różną sprawność, czyli każde inaczej przetwarza energię elektryczną na światło, dlatego moc żarówki nie jest najistotniejszym parametrem przy wyborze. Ważniejszy jest strumień świetlny, czyli to, ile realnie otrzymamy światła z danego źródła.

Najlepsze produkty bankowe Styczeń 2022

Codziennie aktualizowane rankingi

Strumień świetlny tradycyjnej żarówki zależy od jej mocy, im większa, tym większa sprawność, a co za tym idzie więcej lumenów. 

25 W = 220 lm
40 W = 415 lm
60 W = 710 lm
75 W = 935 lm
100 W = 1380 lm
150 W = 2160 lm

Popularna „sześćdziesiątka” jest najczęstszym wyborem ze względu na stosunek ilości światła do jego inwazyjności. Nawet jeśli w pokoju mamy dwie takie żarówki, to korzysta się z nich przyjemniej, niż z jednej 100 W, która mocniej „daje po oczach”. Najlepiej jednak sprawdź, gdzie i jakie masz żarówki, ile produkują lumenów oraz czy nie chcesz mieć słabszego lub silniejszego oświetlenia. 700 lm to oświetlenie normalne, powyżej 1400 lm jest już bardzo jasne, warto poruszać się w obrębie tych widełek i nie popadać w skrajności.

Oczywiście tyczy się to standardowych pomieszczeń, jeśli masz w domu dwupiętrowy salon z sufitem dopiero na 8-10 metrach, to zupełnie zmieni natężenie światła. Dlatego przy piętrowych pomieszczeniach stosuje się źródła światła na długich przewodach, nie tylko ze względów estetycznych, ale też, by zapewnić odpowiednie oświetlenie pomieszczenia.

Jak oszczędzać prąd – najlepsze sposoby

Przy wyborze żarówki nie sugeruj się jej mocą, a strumieniem świetlnym. Różni producenci potrafią uzyskać inną ilość lumenów z 1 W. To prowadzi do nieodpowiednich wyborów. Idealną sytuacją byłoby znać ilość produkowanych lumenów przez obecne żarówki, niestety, na samych żarówkach ich nie ma, a opakowanie wylądowało już pewnie w koszu.

Jeśli znasz tylko moc żarówki to możesz przyjąć szacunkowe ilości lumenów:

 • żarówka tradycyjna 8-15 lm/W
 • lampa halogenowa 16 lm/W
 • świetlówka 45-104 lm/W
 • LED 70-120 lm/W.

Barwa światła

To drugi najważniejszy parametr i to od niego w dużym stopniu zależy nasz komfort. Źle dobrana barwa będzie męczyć nasz wzrok.

Nie chodzi jednak o samą barwęciepłą lub zimną, ważny jest też współczynnik oddawania barw – CRI lub Ra. Im wyższy tym lepiej, ale o tym za chwilę.

Barwa światła – czyli temperatura barwowa, podawana jest w Kelwinach (K) i dzieli się na:

 • ciepłą 2.700 – 3.300 K
 • neutralną 3.300 – 5.300 K
 • zimną 5.300 – 7.000 K

Do zastosowań domowych prawie zawsze sprawdza się barwa ciepła, ewentualnie naturalna, ale tylko do pracy wymagającej takiego oświetlenia. 

Współczynnik oddawania barw

Skrótowo oznaczany jako CRI (od Colour Rendering Index) lub Ra.
Wyrażony jest liczbą w przedziale od 0 do 100, a im wyższy współczynnik, tym lepiej oddane barwy, co za tym idzie naturalniejszy wygląd przedmiotów. Działanie można porównać do skali, gdzie 1 punkt to 1% widoczności. Przy współczynniku 100 widzimy 100% kolorów. Jeśli żarówka ma Ra 80 to patrząc na obiekt będziesz widzieć 80% jego kolorów. Ra lub CRI na poziomie 80 to minimum, na jakie powinieneś się godzić. W marketach wiele żarówek, szczególnie tych starszych, ma współczynniki w okolicach 60 lub w ogóle nie podaje takiej informacji – nie kupuj ich. Będziesz czuł się jak włamywacz z pończochą na głowie.

Informacje o barwie światła podawane są w liczbowych przedziałach lub narysowanej skali. Współczynnik oddawania barw najczęściej podany jest w piktogramie. Bardzo rzadko zdarza się trzycyfrowy kod, np. 831

 • Pierwsza cyfra to Ra/CRI, gdzie 8 odpowiada przedziałowi 80-89
 • Druga i trzecia cyfra to temperatura barwowa, gdzie 31 odpowiada 3100 K

Inne parametry

CCD – Jeśli na opakowaniu znajdziesz to oznaczenie, to żarówka ma przetwornicę CCD, która uodparnia na spadki i wzrosty napięcia sieci. Światło dzięki temu nie migocze.
Typ diod3528 – Starsza i gorsza konstrukcja wycofywana z rynku lub 2835 – nowy rodzaj o lepszej sprawności i jakości światła. Wybieraj zawsze te nowsze, co jest trudne, bo nazwy nie dość, że są podobne, to jeszcze bardzo rzadko podawane. Będąc w sklepie nie znalazłem tej informacji na żadnym opakowaniu.
Gwint – Najprostsza sprawa, to część żarówki którą wkręcasz. Informacji nie musisz szukać daleko, jest na każdej żarówce.
Kąt świecenia – Dobierz do własnych potrzeb. Inne żarówki dobiera się do oświetlenia punktowego, a inne do ogólnego. Im większy kąt, tym większą powierzchnie pokryje, im mniejszy, tym bardziej punktowe światło.

Przykładowa żarówka

Żeby było Ci raźniej, to razem obejrzymy opakowanie i kolejno rozkodujemy każde oznaczenie.

Szczegółowe informacje o parametrach żarówki
 1. E27 – Rodzaj i rozmiar gwintu – Gwint Edisona, 27 mm – duży gwint.
 2. 640 lm – Strumień świetlny.
 3. 7 W – moc w watach.
 4. 7 W = 50 W – Orientacyjny przelicznik mocy względem tradycyjnej żarówki – bezużyteczny.
 5. 3000 K – Temperatura barwowa.
 6. Ra / CRI – Wartość współczynnika Ra przynajmniej 80.
 7. 130 stopni – Kąt świecenia.
 8. SMD LED – Dioda SMD ma mniejsze rozmiary i dłuższy cykl życia w porównaniu do zwykłych diod LED. Zapewnia większą jasność przy niższym zużyciu prądu.
 9. 220-240 V 50 Hz – Przedział napięć, w których działa żarówka.
 10. 25.000 h – Długość pracy ciągłej.
 11. 12.500 włączeń i wyłączeń – Ile włączeń i wyłączeń jest w stanie wytrzymać żarówka.
 12. < 0,5s –  Jak szybko żarówka się włącza.
 13. < 1s 60% – Żarówka osiąga przynajmniej 60% swojej jasności w mniej niż 1 sekundę, przeważnie wyniki są dużo lepsze i nawet tego nie zauważymy.
 14. Stopnie C – Zakres temperatur w jakich może pracować żarówka.
 15. Wymiary geometryczne – Wymiary żarówki w milimetrach.
 16. Ściemniacz – Żarówka nie nadaje się do stosowania ze ściemniaczem.

Co z tej listy nam się przyda?

E27 – Rodzaj i rozmiar gwintu
640 lm – Strumień świetlny
3.000 K – Ciepła barwa światła
Ra > 80 – Minimalny współczynnik oddawania barw 80%
130 stopni – Kąt świecenia

Te informacje w zupełności wystarczą, by wybrać odpowiednie dla siebie źródło światła. Jeśli nie możesz znaleźć tych informacji na opakowaniu, to znaczy, że producent nie ma się czym chwalić, a Ty za co płacić. Wybieraj tylko to co Ci pasuje i nie idź na kompromisy. Kilka minut przy półce żarówek pozwoli zaoszczędzić setki godzin męczącego światła we własnym domu.

Podobne teksty

Skomentuj

5 komentarzy

Ludmiła 24 listopada 2019 - 17:26

No i nareszcie coś sensownego. Wszędzie szukałem dobrego poradnika i dopiero tu… A na stronach budowlanych i wnętrzarskich same ogólniki o kolorze światła i mocy. Dziękuję.

Odpowiedz
Miłość mamy 7 stycznia 2020 - 19:28

W dzisiejszych czasach jeat tak duży wybór że można się pogubić! Dzięki za cenne wskazowki.

Odpowiedz
aRTofFOTO 6 stycznia 2020 - 23:13

Mocno technicznie. Lubimy takie zagdnienia. Sporo użytecznych informacji. Przyda się ta wiedza w niejednym domu.

Odpowiedz
gonicmarzenia 7 stycznia 2020 - 20:58

U mnie przeważają ledy

Odpowiedz
Kmilt 21 czerwca 2021 - 21:46

Ja korzystam osobiście z tych żarówek Philipsa i jestem bardzo zadowolony na prawdę polecam 🙂

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej