Jeśli boisz się, że ktoś zaciągnie kredyt na Twoje dane bez Twojej wiedzy, to wreszcie mamy na to rozwiązanie. Możesz zastrzec swój numer PESEL, dzięki nowej rządowej usłudze, która jest całkowicie darmowa. Wszystko wykonasz przez oficjalną stronę mobywatel.
PESEL, to Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, czyli Twój indywidualny numer, dzięki któremu można Cię zidentyfikować. Od teraz miejmy nadzieje przyda się także w walce z wyłudzaniem pożyczek.
Jak zastrzec PESEL?
Pełna instrukcja w formie filmu (3 min):
Najpierw zaloguj się na swoje konto korzystając z profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej albo aplikacji mObywatel. W tej chwili od razu po zalogowaniu wyświetli Ci się banner funkcji zastrzeż PESEL.
Jeżeli jednak go nie widzisz, to znajdziesz go w menu po lewej stronie w zakładce Twoje dane, a następnie “Rejestr Zastrzeżeń PESEL”.
W tym miejscu możesz sprawdzić, czy Twój PESEL jest już zastrzeżony.
Niestety nasze PESELe nie są zastrzegane automatycznie, co uważam za wadę. Musisz to zrobić samodzielnie, co na szczęście jest proste i szybkie. Aby to zrobić kliknij przycisk “Zastrzeż PESEL”, a następnie potwierdź swój wybór klikając ponownie w przycisk “Zastrzeż PESEL”.
Gdy to zrobisz powinieneś zobaczyć zmieniony status, który informuje, że Twój PESEL został zastrzeżony.
W zakładce “Twoje zmiany” możesz dokładnie sprawdzić, kiedy Twój PESEL został zastrzeżony, a w zakładce “Kto sprawdzał Twój PESEL” możesz zobaczyć, kiedy ktoś weryfikował Twoje dane.
Zastrzegając swój PESEL blokujesz możliwość wzięcia kredytu, sprzętów na raty czy załatwienia sprawy u notariusza, jak chociażby sprzedaż mieszkania. Dzięki temu ani Ty, ani inna osoba, nie będzie mogła wykorzystać Twojego numeru PESEL do wzięcia na Ciebie kredytu czy podpisania umowy na telefon.
Kto może zastrzec PESEL?
Każda pełnoletnia osoba, która ma nadany numer PESEL.
Ile kosztuje zastrzeżenie PESEL?
Usługa zastrzeżenia PESEL jest całkowicie darmowa. Nie należy mylić jej z komercyjnymi rozwiązaniami, które są płatne, a do tego mogą mieć wątpliwą jakość z uwagi na prywatny charakter usługi.
Kto będzie zobowiązany do weryfikacji zastrzeżenia PESEL?
Zastrzeżenie PESEL jest wprowadzone mocą ustawy i obowiązuje wszystkie wymienione w ustawie instytucje takie jak:
- Banki/SKO
- Firmy pożyczkowe
- Firmy telekomunikacyjne
- Notariusze
- Sądy
Przykładowe czynności wymagające weryfikacji zastrzeżenia PESEL
- Pożyczki
- Zakładanie rachunków bankowych (kont)
- Kredyty
- Zakładanie kart kredytowych
- Leasing konsumencki
- Wydanie duplikatu karty SIM
- Sprzedaż nieruchomości
Co daje zastrzeżenie PESEL?
- Nikt nie będzie mógł zaciągnąć zobowiązania finansowego, wykorzystując Twoje dane.
- Ograniczenie konsekwencji dochodzenia roszczeń wobec osoby, której ukradziono tożsamość.
- Zmniejszenie liczby przestępstw z użyciem cudzej tożsamości.
- Ograniczenie strat wynikających z wyłudzeń.
Jak cofnąć zastrzeżenie PESEL?
W każdej chwili możesz cofnąć zastrzeżenie klikając przycisk “cofnij zastrzeżenie”, a następnie wybrać opcję bezterminowego cofnięcia lub cofnięcia zastrzeżenia wraz z datą i godziną ponownego, automatycznego zastrzeżenia.
Skorzystaj z cofnięcia zastrzeżenia, gdy potrzebujesz załatwić coś w miejscach, które weryfikują zastrzeżenie. Weryfikować zastrzeżenie powinny banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne, notariusze oraz sądy. Jeśli tego nie zrobisz, to np. notariusz powinien odmówić Ci wykonania czynności.
Jak zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel?
Na ten moment istnieje pewien mankament.
Instytucje wymienione w ustawie będą miały obowiązek weryfikacji, czy Twój PESEL jest zastrzeżony dopiero od 1 czerwca 2024, czyli dopiero za pół roku. System dopiero rusza i aktualnie respektowanie zastrzeżeń jest dobrą wolą instytucji, np. banków.
O ile w pierwszych dniach pewnie nie będzie miało to żadnego efektu, to warto przyjrzeć się np. swojemu bankowi i sprawdzić, jak dba o nasze bezpieczeństwo. Ja np. nie chciałbym być klientem banku, który zwleka z taką decyzją do ostatniej chwili.
Nie mniej jednak uważam, że warto zastrzec swój PESEL już dziś, bo prawdopodobnie część instytucji w trosce o swój wizerunek zacznie to weryfikować wcześniej. Nic nas to nie kosztuje, a cały proces zajmie Ci 2 minuty.
1 Komentarz
Bardzo ważna informacja, dzięki za film z instrukcją! Zdecydowanie warto zastrzec pesel, oszustów coraz więcej!