fbpx

Ranking Kont Firmowych – Maj 2022

przez Rafał Walaszek

Hej, poniżej znajdziesz codziennie aktualizowany ranking kont firmowych. Ranking ułożony jest od najkorzystniejszych ofert, do tych najmniej opłacalnych.

By dobrać odpowiednie dla siebie konto określ suwakami, jaką kwotę miesięcznie płacisz kartą, ile robisz przelewów oraz wypłat z bankomatów. Możesz również kliknąć więcej opcji, co pozwoli Ci szczegółowo określić swoje wpływy na konto, średnie saldo, liczbę przelewów do ZUS i US oraz wiele więcej.

Przy każdej ofercie znajduje się przycisk więcej. Kliknij go, by zapoznać się ze szczegółami oraz regulaminem danego konta firmowego.

Część prezentowanych tu kont firmowych zawiera linki afiliacyjne. Dzięki nim otrzymam prowizję, jeżeli zdecydujesz się skorzystać z oferty banku. Nie wpływa to jednak na rzetelność rankingu. Jest kompletny, aktualizowany codziennie i niezależny – Znajdziesz na nim wszystkie dostępne na rynku konta osobiste, niezależnie od tego, czy mam z nich prowizję, czy nie.

Co to jest konto firmowe?

Konto firmowe to rachunek bieżący przypisany do konkretnej firmy. To właśnie z niego płacisz swoje zobowiązania wynikające z otrzymanych faktur oraz otrzymujesz przelewy za faktury, które Ty wystawiłeś. Również z tego konta opłacisz pensje swoich pracowników. Przy zakładaniu własnej firmy musisz zastanowić się, czy potrzebujesz konta firmowego. Prowadząc JDG – Jednoosobową działalność gospodarczą może wystarczyć Ci samo konto osobiste, którego będziesz używać jako firmowego.

Czy konto firmowe jest bezpieczne?

Tak, konta firmowe są bezpieczne. Twoim środkom nic nie grozi. Nawet w przypadku upadku banku, Twoje środki są zabezpieczone przez BFG – Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG chroni każdy depozyt do równowartości 100.000 euro. Znaczy to, że w razie bankructwa banku i tak otrzymasz swoje pieniądze. Jedyne o czym musisz pamiętać, to aby nie trzymać więcej niż odpowiednik 100.000 euro w jednym banku.

Jeżeli jednak prowadzisz JDG, to według BFG Ty i Twoja firma jesteście tym samym podmiotem. Właśnie dlatego, nawet przy prowadzeniu JDG na rachunku osobistym, polecam prowadzić 2 różne konta (osobiste i firmowe) w 2 różnych bankach. Problem ten znika, gdy prowadzisz firmę w formie spółki akcyjnej lub spółki z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto firmowe

Póki co, przepisy nie nakładają obowiązku prowadzenia specjalnego konta firmowego na przedsiębiorców prowadzących JDG. Możesz używać swojego konta osobistego, jednak nie polecam tego, co wyjaśniam w poniższych punktach.

Dlaczego warto korzystać z kont firmowych?

 • Oddzielenie firmowych i prywatnych pieniędzy – Początkujący właściciele własnych biznesów często trzymają pieniądze na jednym koncie. Nie widzą przez to, ile realnie zarabia ich firma, bo mieszają osobiste środki z firmowymi.
 • Zwrot podatku bez przyszłych problemów – Zwrot podatku otrzymasz na rachunek, który został ustawiony w CEIDG. Można go zmienić, ale jeżeli jest to rachunek prywatny, a zostanie przez US uznany za firmowy, możesz spodziewać się uprzejmej kontroli.
 • Ułatwiona kontrola – Kolejny przykład za oddzieleniem prywatnych i biznesowych środków. Prezentując oddzielne wyciągi, nie musisz tłumaczyć się z tak prozaicznej czynności jak 100 zł, które przelewem oddał Ci kolega, w co nie wierzy urzędnik i chce Cię za to ukarać.
 • Split payment – Podzielona płatność może być stosowana tylko na rachunkach firmowych.
 • Konto firmowe jest proste do założenia – Nie musisz mieć żadnej wiedzy do założenia konta. Możesz skorzystać z mojego rankingu i założyć je przez internet lub jeśli jesteś entuzjastą marnowania czasu, udać się do oddziału banku, gdzie pewnie dostaniesz dodatkowo gorszą ofertę.

Kiedy założyć konto firmowe?

Na rynku regularnie pojawiają się nowe oferty, ale w moim rankingu masz wszystko podane na tacy według atrakcyjności. Nie jest sekretem, że banki chcą podkręcić wyniki w raportach, dlatego sporadycznie natrafisz na lepsze oferty pod koniec miesiąca lub kwartału. Polecam Ci przyjrzeć się promocjom. Bonus za założenie konta i spełnienie kilku warunków to nawet 1.700 zł. Dla nowej firmy to niezły zastrzyk gotówki.

Najważniejsze kryteria wyboru konta firmowego

 • Dostęp do bankowości on-line przez stronę banku i aplikację mobilną.
 • Darmowe otwarcie konta firmowego i korzystanie z niego.
 • Darmowe przelewy do ZUS i US.
 • Darmowe przelewy wewnętrzne.
 • Darmowe wypłaty z bankomatów (przynajmniej kilka).
 • Dostęp do innych produktów bankowych (lokaty i kredyty).

Dodatkowe kryteria wyboru konta firmowego

 • Dostępność placówek banku – Zależnie od branży, możesz często potrzebować wizyt w placówkach lub nigdy ich nie odwiedzisz, bo cały Twój biznes jest on-line.
 • Dostępność bankomatów – To samo, co w przypadku placówek, lecz nie potrzebujesz usług, a jedynie dostępu do podjęcia gotówki. Ważne jest też, czy darmowe wypłaty dotyczą tylko bankomatów Twojego banku, czy wszystkich.
 • Dostęp do konta dla kilku osób – Jeżeli nie prowadzisz firmy sam, a masz wspólników, księgowość lub kochankę, możesz mieć potrzebę zapewnienia im dostępu do konta. Nie każda oferta to przewiduje.
 • Typ działalności – W zależności od typu Twojej działalności, możesz uzyskać inną ofertę. Co innego dostanie JDG, spółka z o.o. lub akcyjna. Mając większe obroty, masz też lepszą pozycję negocjacyjną. Nie zaszkodzi zapytać o lepsze warunki niż te „dla wszystkich”.

Jak założyć konto firmowe przez internet?

 1. Wybierz odpowiadające Ci konto firmowe z mojego rankingu.
 2. Przejdź na stronę internetową banku. Przeczytaj umowę oraz regulamin.
 3. Wypełnij formularz banku.
 4. Przelej środki na rachunek.
 5. Zacznij korzystać i rozkręć swój biznes.

Dlaczego warto założyć konto firmowe przez internet?

 • W rankingu zebrane są wszystkie oferty ułożone według atrakcyjności, czyli niezależnie od tego, czy dostanę za założenie prowizję, czy nie.
 • Oferty internetowe mają przeważnie lepsze warunki, niż te proponowane w oddziałach. Tańszy kanał komunikacji bardziej opłaca się bankom, na czym korzystają klienci.
 • Zawieranie umów przez internet jest szybkie i proste. Zautomatyzowane systemy zajmą się Tobą krok po kroku.
 • Nie musisz tracić czasu w kolejce, a ten, jest najwięcej wart w Twoim życiu.
 • Dokumenty zostaną dostarczone przez kuriera lub zostaną wysłane drogą elektroniczną, np. w systemie bankowym lub mailem.

Na co uważać zakładając konto firmowe?

Unikaj nadmiernych kosztów – Nie ma powodu, by Twój biznes do kosztów musiał jeszcze zaliczać opłaty za przelewy, karty, wypłaty z bankomatów itd. Znajdź konto, które ma to darmowe bezwarunkowo lub warunki są proste do spełnienia.

Unikaj kont z wysokimi wymaganiami – Jest duża różnica między kontem „za darmo”, które wymaga wpływów o wartości 2.000 zł, a tym wymagającym 20.000 zł. Bank nie robi Ci łaski, że obsługuje Twoją firmę i zarabia na Twoim kapitale.

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej