fbpx

Ranking Kont Osobistych – Maj 2022

przez Rafał Walaszek

Hej, poniżej znajdziesz codziennie aktualizowany ranking kont osobistych. Ranking ułożony jest od najkorzystniejszych ofert, do tych najmniej opłacalnych.

By dobrać odpowiednie dla siebie konto możesz skorzystać z trzech suwaków. Ustawisz dzięki nim sumę płatności kartą, wpływy na konto oraz liczbę wypłat z bankomatów. Możesz również kliknąć więcej opcji, co pozwoli Ci jeszcze dokładniej zawęzić kryteria.

Przy każdej ofercie znajduje się przycisk więcej. Kliknij go, by zapoznać się ze szczegółami oraz regulaminem danego konta osobistego.

Część prezentowanych tu kont osobistych zawiera linki afiliacyjne. Dzięki nim otrzymam prowizję, jeżeli zdecydujesz się skorzystać z oferty banku. Nie wpływa to jednak na rzetelność rankingu. Jest kompletny, aktualizowany codziennie i niezależny – Znajdziesz na nim wszystkie dostępne na rynku konta osobiste, niezależnie od tego, czy mam z nich prowizję, czy nie.

Co to jest konto osobiste ROR?

Konto osobiste to ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Najczęściej używany rodzaj konta bankowego, które każdy ma na myśli, gdy mówi konto w banku. Praktycznie nie da się bez niego obejść w codziennym życiu. W końcu musisz w jakiś sposób odebrać wypłatę z pracy, zapłacić czynsz i rachunki, zrobić zakupy w internecie, czy chociażby zająć się nieszczęsnymi podatkami.

Konto osobiste z reguły nie jest oprocentowane. Jeżeli szukasz oprocentowanego konta, sprawdź ranking kont oszczędnościowych.

Czy konto osobiste ROR jest bezpieczne?

Tak, konta są bezpieczne. Twoim środkom nic nie grozi. Nawet jeżeli bank upadnie, Twoje środki są zabezpieczone przez BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ubezpiecza on Twoje środki do równowartości 100.000 euro. Znaczy to tyle, że w przypadku bankructwa banku, odzyskasz swoje pieniądze. Jedyne o co musisz zadbać, to by nie posiadać na koncie w jednym banku więcej niż wynosi równowartość 100.000 euro. Jeżeli jednak posiadasz tyle wolnej gotówki, to prawdopodobnie nie trzymasz jej na nieoprocentowanym koncie.

Samo konto jest na tyle bezpieczne, na ile Ty jesteś. Wystarczy, że nie będziesz klikał podejrzanych wiadomości w mailach lub smsach. Korzystaj tylko ze strony banku, gdy logujesz się do konta. Pamiętaj, że jeśli kontaktuje się z Tobą osoba z banku, to NIGDY nie potrzebuje Twojego hasła. Pracownik widzi wszystko na Twoim koncie.

Koszty konta osobistego ROR

Darmowe konta osobiste to standard, więc nie powinieneś za nie płacić. Istnieją jednak opłaty, które banki nakładają na konta osobiste, można ich jednak prosto uniknąć.

 • Opłata za prowadzenie konta – Miesięczna opłata za to, że konto po prostu masz. Najczęściej, by uniknąć opłaty musisz spełnić prosty warunek, np. wpływy w wysokości 1.000 zł miesięcznie.
 • Opłata za kartę debetową – Miesięczna opłata za posiadanie karty. By uniknąć opłaty należy wykonać określoną liczbę płatności, np. minimum 3 w miesiącu lub na określoną kwotę, np. minimum 300 zł miesięcznie. Zdarzają się też konta, w których opłata za kartę jest anulowana, gdy wykonamy 1 płatność w miesiącu, na dowolną kwotę, nawet kilka groszy.
 • Wypłaty z bankomatów – Tu kwestia jest bardzo zróżnicowana i nie ma reguły. Możesz mieć ograniczoną możliwość wypłat z bankomatów, np. 5 razy w miesiącu. Mogą to być tylko bankomaty danego banku lub wszystkie, także te obce (czyli innych banków lub firm). Może to być nieograniczona możliwość korzystania z bankomatów banku, ale zapłacisz za każde użycie obcej maszyny. W niektórych bankach nie zapłacisz ani grosza za wypłatę z każdego bankomatu na świecie.
 • Przewalutowanie – Jeżeli zapłacisz w sklepie online w innej walucie lub będąc na wakacjach. Do takich operacji najlepiej mieć konto walutowe, gdzie nie poniesiesz opłaty za przewalutowanie i unikniesz wysokiego spreadu. Walutę najlepiej wymieniać samodzielnie, jak to robić, możesz przeczytać w tym tekście.

Darmowe konto osobiste ROR to standard. Niektóre z banków nie mają tu żadnych wymagań do spełnienia, a konta są w pełni darmowe. Jeżeli płacisz w swoim banku za prowadzenie konta osobistego, jak najszybciej skorzystaj z mojego rankingu i wybierz najlepsze dla siebie darmowe konto. Niektóre z nich oferują nowym klientom bonusy, jak np. 200 zł premii. Możesz też sprawdzić ranking promocji bankowych, gdzie znajdziesz jeszcze więcej ofert z bonusami.

Jakie konto osobiste wybrać?

Darmowe – bezwzględnie. Nie ma żadnego powodu, by płacić cokolwiek za posiadanie konta osobistego. Dla każdego najlepsze konto będzie inne. Ze względu na warunki, przejrzystość systemu internetowego, czy dostęp do placówek. Sam wybierz, co jest dla Ciebie najlepsze, ale kieruj się podstawowymi kryteriami:

 • Brak opłat za prowadzenie konta – Najlepiej, jeśli opłaty nie ma wcale lub jest prosta do spełnienia, jak wpływ 500 zł miesięcznie.
 • Brak opłat za kartę debetową – Wydanie karty powinno być bezpłatne (ewentualna dopłata za własną grafikę), korzystanie z niej również. Warunkiem braku opłat za kartę może być określona liczba lub kwota transakcji.
 • Darmowe przelewy – Bezdyskusyjnie. Darmowe przelewy w internecie to rynkowy standard, choć zdarzają się próby wyłamania i ograniczenia do np. 5 przelewów. Jeżeli masz takie konto, zamknij je i otwórz inne w poważnym banku. Inną sprawą są płatne przelewy w oddziale. Opłatę za przelewy w placówce pobierają już prawie wszystkie banki, ale nie powinieneś się tym przejmować. Zrób przelew na komputerze lub telefonie i nie trać pieniędzy oraz czasu.
 • Bezpłatne bankomaty w Polsce – Powinieneś mieć przynajmniej kilka możliwości pobrania gotówki za darmo. Opłata kilku złotych nie wydaje się duża, ale jeśli wypłacasz tylko parę dych, to urasta do sporej wartości procentowej. Przy wyjmowaniu 50 zł, 5 zł opłaty to 10% całości, powodzenia w szukaniu takiego oprocentowania na kontach czy lokatach.
 • Maksymalne limity przelewów – Jeżeli robisz większe przelewy, to bank nie może Cię ograniczać. Chcesz skorzystać z wyjątkowo atrakcyjnej lokaty i przelać 100.000 zł, ale Twój bank pozwala tylko 50.000 zł dziennie? Straciłeś okazję. Tak samo, gdy zechcesz zapłacić przelewem za kupno auta lub mieszkania. Chcesz robić przelewy przez cały tydzień? To niepoważne i nieuzasadnione ograniczenie.

Otwierając nowe konto osobiste powinieneś korzystać z aktualnych promocji bankowych. Dzięki nim, za otwarcie dostaniesz bonus, np. w postaci kilkuset złotych premii dla nowych klientów.

Dodatkowe usługi w koncie osobistym

Oprócz podstawowych i najczęściej używanych funkcjonalności istnieją też inne kryteria, które warto, żebyś wziął pod uwagę.

 • Przelewy natychmiastowe – Wszystkie zwykłe przelewy opierają się o sesje księgowań systemu ELIXIR, co oznacza, że wychodzą z banku 3 razy dziennie o określonych porach. Jeżeli potrzebujesz przesyłać pieniądze bez żadnych opóźnień, musisz korzystać z przelewów ekspresowych lub robić je w ramach tego samego banku. Niektóre konta oferują kilka darmowych przelewów expresowych w miesiącu.
 • Polecenie zapłaty – Jeżeli nie lubisz pamiętać o rachunkach i tracić czasu na płatności, to warto ustanowić polecenie zapłaty. Dzięki odpowiedniemu upoważnieniu, bank sam wykona za Ciebie przelew, np. za czynsz, prąd, telefon czy internet. Wiele kont oferuje darmowe polecenie zapłaty, ale nie jest to regułą, więc dokładnie sprawdź ofertę.
 • Zlecenie stałe – Regularne przelewy na konkretną kwotę. Może to być przelew do innego banku na oprocentowane konto oszczędnościowe, gdzie w spokoju rosną Twoje oszczędności lub przelew na konto w innym banku, gdzie spłacasz kredyt hipoteczny. Dzięki zleceniu stałemu nie musisz o tym pamiętać.

Jak założyć konto osobiste ROR przez internet?

 1. Wybierz odpowiadające Ci konto osobiste z mojego rankingu.
 2. Przejdź na stronę internetową banku. Przeczytaj umowę oraz regulamin.
 3. Wypełnij formularz banku.
 4. Zacznij korzystać z konta i pamiętaj o spełnieniu warunków jego darmowości.
 5. Zdecyduj, czy Ci odpowiada, czy chcesz je zmienić na inne.

Dlaczego warto założyć konto osobiste ROR przez internet?

 • W rankingu masz zebrane wszystkie oferty ułożone według atrakcyjności, niezależnie od tego, czy dostanę za jej założenie prowizję, czy nie.
 • Oferty internetowe mają często bogatszą ofertę niż te proponowane w oddziałach. Tańszy kanał komunikacji bardziej się opłaca.
 • Zawieranie umów przez internet jest szybkie i proste. Zautomatyzowane systemy zajmą się Tobą krok po kroku.
 • Nie musisz czekać w kolejce i tracić czasu, który jest najwięcej wart w Twoim życiu.
 • Dokumenty dostarczy Ci kurier lub zostaną wysłane drogą elektroniczną, np. mailem lub w systemie bankowym.

Wynagrodzenie na konto

Jeżeli zakładasz nowe konto, ale pensje dostajesz na poprzednie (które chcesz zamknąć), to jak najszybciej zgłoś nowy numer konta pracodawcy. Unikniesz sytuacji, gdzie przelew zostanie wysłany na stare konto, odbije się, bo już nie istnieje, a Ty zostaniesz bez pieniędzy przez kilka dni, gdy będziesz się męczyć z wyjaśnieniami. Możesz też to zgłosić bezpośrednio w banku, podając dane firmy, która Cię zatrudnia. Bank załatwi formalności i będziesz dostawać wypłatę na nowe konto. Zdarza się, że jest to wymóg otrzymania bonusu w promocji, gdzie warunkiem jest otrzymywanie wynagrodzenia na konto. Wtedy samo otrzymanie przelewu nie wystarczy, musi to zostać załatwione przez dyspozycję banku.

Konto dla studenta

Jeżeli jesteś studentem lub po prostu nie ukończyłeś jeszcze 26 lat, możesz to zaznaczyć w rankingu w dodatkowych kryteriach. Wyszukasz dzięki temu najlepsze oferty kont dla studentów, uczniów i innych młodych osób. Konta dla studentów wcale nie mają wymogu bycia studentem. Ograniczeniem jest wiek, a nie czynna edukacja, choć pod koniec roku szkolnego zdarzają się promocje, gdzie możesz otrzymać 5 zł za każdą 5 na świadectwie. To jednak wyjątkowe okazje, a nie reguła. Z reguły natomiast konta dla studentów mają niższe wymagania, by były w pełni darmowe lub nie mają wręcz żadnych wymagań.

Czy konto osobiste może być firmowym?

Tak, może być, jeśli prowadzisz JDG – Jednoosobową Działalność Gospodarczą. Nie musisz mieć oddzielnego konta firmowego, ale zdecydowanie to polecam. Oddzielne konto dla Twojej działalności pozwoli Ci uniknąć sytuacji, która dotyka wielu początkujących przedsiębiorców, czyli mieszania finansów. Mieszają oni środki firmowe z prywatnymi, w rezultacie często nie zostawiając sobie odpowiedniej ilości pieniędzy na koszty prowadzenia działalności, podatki, ZUS itd.

Konieczność posiadania konta firmowego powstaje, gdy rachunek ma znaleźć się na białej liście podatników, a także, gdy płatności przychodzące są obowiązkowo objęte mechanizmem podzielonej płatności – Split Payment.

Jaka karta do konta? Debetowa czy Kredytowa?

 • Karta Debetowa – Pozwala płacić pieniędzmi, które masz na koncie.
 • Karta Kredytowa – Pozwala płacić pieniędzmi banku do określonego limitu. Zadłużasz się, ale możesz spłacić pożyczkę za darmo, jeśli zmieścisz się w okresie grace period.

Jak działa cashback, moneyback i chargeback?

 • Cashback – Możliwość wypłaty gotówki w sklepie podczas zakupów, zupełnie jakbyś korzystał z bankomatu. Przed płatnością zapytaj w kasie sklepu o taką możliwość. To, że Twoja karta na to pozwala, nie znaczy, że każdy sklep to oferuje.
 • Moneyback – Zwrot części wydatków w określonych sklepach lub do pewnej kwoty. Przykładowo, jeśli tankujesz na określonej stacji paliw, to możesz odzyskać 5% wydatków za tankowanie.
 • Chargeback – Procedura odzyskania zapłaconej kwoty, gdy produkt lub usługa nie zgadza się z ofertą lub jest oszustwem. Jeżeli kupiłeś w sklepie internetowym telefon i zapłaciłeś kartą, ale sprzedawca nie wysłał go, to możesz użyć chargebacku, by odzyskać swoje pieniądze. Po przedstawieniu dowodów, bank oddaje Ci pieniądze, a sam zajmuje się zdjęciem należności z nieuczciwego sprzedawcy. Jest to dla Ciebie dużo wygodniejsze, niż samodzielna próba odzyskania płatności. Chargeback stosuje się do kart debetowych i kredytowych, nie ma tu różnicy.

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej