fbpx

Ranking Kart Kredytowych – Czerwiec 2022

przez Rafał Walaszek

Hej, poniżej znajdziesz codziennie aktualizowany ranking kart kredytowych. Ranking ułożony jest od najkorzystniejszych ofert, do tych najmniej opłacalnych.

By dobrać odpowiednią dla siebie kartę kredytową możesz skorzystać z trzech suwaków. Ustawisz dzięki nim sumę płatności, ile procentowo zadłużenia spłacisz w miesiąc oraz wysokość wynagrodzenia. Dodatkowo możesz kliknąć więcej opcji, co pozwoli Ci zawęzić kryteria również o liczbę transakcji.

Przy każdej ofercie znajduje się przycisk więcej. Kliknij go, by zapoznać się ze szczegółami oraz regulaminem konkretnej karty kredytowej.

Część prezentowanych tu kart kredytowych zawiera linki afiliacyjne. Dzięki nim otrzymam prowizję, jeżeli zdecydujesz się skorzystać z promocji bankowej. Nie wpływa to jednak na rzetelność zestawienia. Jest ono codziennie aktualizowanym zewnętrznym narzędziem, a miejsce w rankingu nie jest uzależnione od ewentualnej prowizji.

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta płatnicza, która korzysta z przyznanego limitu kredytowego. Nie wydajesz więc pieniędzy ze swojego salda, jak w przypadku karty debetowej. Wydajesz środki banku, które zobowiązujesz się spłacić. Zadłużenie możesz spłacić za darmo, jeśli zrobisz to w okresie grace period. Jeżeli się spóźnisz, będziesz musiał zapłacić odsetki. Maksymalne oprocentowanie karty kredytowej nie może być wyższe niż 4-krotność stopy lombardowej.

Czy karta kredytowa jest bezpieczna?

Tak, karta kredytowa jest bezpieczna, ale tylko na tyle, na ile o to zadbasz. Dlatego nie trzymaj karty kredytowej z karteczką z pinem. To proszenie się o kłopoty. Karty kredytowe to również powszechnie akceptowana forma płatności w internecie, z czego chętnie korzystają oszuści. Jeśli sklep nie wzbudza Twojego zaufania, odpuść.

Okres bezodsetkowy – Grace period

Karty kredytowe obowiązuje okres bezodsetkowy, czyli grace period. Polega na tym, że jeżeli spłacisz 100% zadłużenia we wskazanym przez bank terminie (stała wartość, np. 45 dni), to nie zapłacisz odsetek. Grace period działa w przypadku płatności bezgotówkowych.

Co musisz wiedzieć, zanim założysz kartę kredytową?

 1. Zastanów się, jakie zadłużenie jesteś w stanie spłacić – Jeżeli chcesz korzystać z karty kredytowej za darmo, to musisz być gotowy do spłaty zadłużenia. Jeżeli nie potrafisz się ograniczyć, niech zrobi to za Ciebie karta.
 2. Zdecyduj, czy potrzebujesz dodatkowych produktów – Część kart wymaga do założenia również konta. Czy jest Ci ono potrzebne?
 3. Porównaj dostępne oferty – Choć ranking jest rzetelny i bezstronny, to wymaga Twojego udziału. Różne oferty mają różne wymagania. Sam musisz zdecydować, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze.

Koszty karty kredytowej

Darmowe karty osobiste to standard, więc nie powinieneś za nie płacić. Istnieją jednak opłaty, o których musisz pamiętać, można ich jednak prosto uniknąć.

 • Opłata za wydanie karty – Przeważnie karty są darmowe, opłata to rzadkość. Wyjątkiem są spersonalizowane karty, czyli z własną grafiką. Taka opłata może wynosić kilkanaście złotych.
 • Opłata miesięczna za kartę – Miesięczna opłata za posiadanie karty. By uniknąć opłaty należy wykonać określoną liczbę płatności, np. minimum 3 w miesiącu lub na określoną kwotę, np. minimum 300 zł miesięcznie. Zdarzają się też karty, gdy płatności liczone są w skali roku. Wymagania mogą wyglądać tak: Opłata roczna 200 zł, wymagania: suma płatności min. 18.000 zł, liczba płatności min. 240.
 • Wypłaty z bankomatów – Tu nie muszę tłumaczyć.
 • Przewalutowanie – Jeżeli nie masz karty wielowalutowej, to narażasz się na wysokie koszty przewalutowania przy płatności. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo często zdarza się, że środki są pobierane ze złego konta, co skutkuje koniecznością składania reklamacji.  Walutę najlepiej wymieniać samodzielnie, jak to robić, możesz przeczytać w tym tekście.

Dlaczego warto korzystać z kart kredytowych?

 • Karty kredytowe są wygodne – Środki nie są uzależnione od Twojego konta, więc ciężko o sytuację, gdy płatność nie przejdzie, z braku salda.
 • Karta kredytowa jest prosta do założenia – Nie musisz mieć żadnej wiedzy do założenia karty. Możesz skorzystać z mojego rankingu i założyć je przez internet lub jeśli lubisz marnować czas, udać się do oddziału banku, gdzie prawdopodobnie dostaniesz również gorszą ofertę.
 • Karty kredytowe są powszechnie akceptowane – Coraz więcej firm i sklepów akceptuje płatności kartami. Do tego, karta kredytowa ma przewagę nad debetową. W pewnych miejscach akceptuje się tylko kartę kredytową, np. zagranicą do wypożyczenia pojazdów.
 • Dostęp do środków – W odróżnieniu od karty debetowej, pieniądze nie są uzależnione od stanu Twojego konta. Możesz wydać więcej, przez co nie zrobisz niezręcznej miny, gdy zabraknie Ci na rzeżuchę w sklepie.
 • Okres bezodsetkowy – Grace period to czas, gdy kredyt z karty jest nieoprocentowany. Oznacza to tyle, że przez określony czas dysponujesz pieniędzmi banku całkowicie za darmo.
 • Programy promocyjne – Sporo kart oferuje swoim posiadaczom programy rabatowe. Dzięki temu, za zakupy w konkretnych sklepach dostaniesz procentowy zwrot wydatku, najczęściej do określonej kwoty, np. 3% wydatków na paliwo, maksymalnie 250 zł rocznie.

Dlaczego nie warto korzystać z kart kredytowych?

 • Kiedy nie potrafisz się kontrolować – Karta kredytowa jest ok, gdy korzystasz z niej odpowiedzialnie. To nadal forma zadłużenia, choć możesz z niej korzystać za darmo. O wszystkim decyduje Twoja dyscyplina.
 • Spłata oprocentowania – Niespłacenie należności w okresie grace period równa się wysokim odsetkom.
 • Wymusza wydatki – Żeby karta była darmowa, musisz spełnić warunek ilości oraz sumy wydatków. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić, lepiej trzymaj się karty debetowej lub gotówki. Wydawanie pieniędzy, by oszczędzić na opłatach za kartę nie ma sensu.

Najważniejsze kryteria wyboru karty kredytowej

 • Warunki – Ile warunków trzeba spełnić, by karta była darmowa, czyli ilość płatności oraz ich suma, a także minimalny dochód.
 • Okres bezodsetkowy – Ile masz czasu na spłatę zadłużenia bez dodatkowych kosztów w postaci oprocentowania.
 • Oprocentowanie – Ile wynosi oprocentowanie na pożyczone środki.
 • Limit – Maksymalna kwota, jaką możesz pożyczyć.
 • Zwrot – Zwrot procentowy z wartości transakcji w określonych sklepach.
 • Czy jest oferowana dla wszystkich – Nie wszystkie oferty nie są kierowane do każdego, a atrakcyjniejsze warunki są zarezerwowane dla nowych klientów banku. Jeśli miałeś wcześnie produkt konkretnego banku, sprawdź ile czasu musi upłynąć od jego zamknięcia, abyś znów mógł korzystać z promocji.

Jak założyć kartę kredytową przez internet?

 1. Wybierz odpowiadającą Ci kartę kredytową z mojego rankingu.
 2. Przejdź na stronę internetową banku. Przeczytaj umowę oraz regulamin.
 3. Wypełnij formularz banku
 4. Poczekaj na przyjście karty pocztą.
 5. Zacznij korzystać.

Dlaczego warto założyć kartę kredytową przez internet?

 • W rankingu zebrane są wszystkie oferty ułożone według atrakcyjności, czyli niezależnie od tego, czy dostanę za założenie prowizję, czy nie.
 • Oferty internetowe mają przeważnie lepsze warunki niż te proponowane w oddziałach. Tańszy kanał komunikacji bardziej opłaca się bankom, na czym korzystają klienci.
 • Zawieranie umów przez internet jest szybkie i proste. Zautomatyzowany system zajmie się Tobą krok po kroku.
 • Nie musisz tracić czasu w kolejce, a ten, jest najwięcej wart w Twoim życiu.
 • Karta zostanie dostarczone przez kuriera lub pocztą, a dane do aktywacji uzyskasz w systemie banku. Dzięki rozdzielności informacji, nikt nie jest w stanie użyć Twojej karty, nawet jeśli wejdzie w jej posiadanie.

Jaka karta do konta? Debetowa czy Kredytowa?

Karta Debetowa – Używa do płatności pieniędzy, które masz na koncie. Można ustawić debet do określonej kwoty.

Karta Kredytowa – Używa do płatności pieniędzy banku. Możesz to robić do określonego limitu. Zadłużasz się, ale możesz spłacić pożyczkę za darmo, jeśli zmieścisz się w okresie grace period.

Jak działa cashback, moneyback i chargeback?

Cashback – Możliwość wypłaty gotówki w sklepie podczas zakupów, zupełnie jakbyś korzystał z bankomatu. Zanim przejdziesz do płatności, zapytaj w kasie sklepu o taką możliwość. To, że Twoja karta na to pozwala, nie znaczy, że każdy sklep ma to w swojej ofercie.

Moneyback – Zwrot części wydatków w określonych sklepach lub do pewnej kwoty. Na przykład, jeżeli tankujesz na określonej stacji paliw, to możesz odzyskać 5% wydatków za tankowanie lub 3% w jednej z największych księgarni.

Chargeback – Procedura odzyskania zapłaconej kwoty, gdy produkt lub usługa nie zgadza się z ofertą lub jest oszustwem. Jeśli kupiłeś w sklepie internetowym laptopa i zapłaciłeś kartą, ale sprzedawca nie wysyła go, to możesz użyć chargebacku. Po przedstawieniu dowodów, bank oddaje Ci pieniądze, a sam zajmuje się zdjęciem należności z nieuczciwego sprzedawcy. Dla Ciebie to dużo wygodniejsze, niż samodzielna próba odzyskania płatności. Chargeback stosuje się do kart debetowych i kredytowych, nie ma tu różnicy.

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej