fbpx

Koszty mediów – czy wiesz, ile i za co płacisz?

przez Rafał Walaszek

Czy wiesz, ile zużywasz prądu co miesiąc? Czy wiesz, ile za ten prąd płacisz? A jak odpowiesz na te same pytania, gdy zamiast prądu będą dotyczyć one wody? Czy rachunki zależą tylko do zużycia? Która ze stałych opłat miesięcznych jest najwyższa? Tyle pytań, a przecież regularnie płacimy te same rachunki, nie zastanawiając się nad nimi.

Ciężko o tym myśleć, bo prognozy zużycia dostajemy zazwyczaj co pół roku. Gdy mamy nadpłatę i następny rachunek po korekcie jest mniejszy, czujemy satysfakcję, że nie trzeba tak głęboko sięgać do kieszeni. Gdy wystąpi niedopłata, smak zwycięstwa ustępuje krótkiemu westchnięciu. Ale od czego to wszystko zależy?

Analiza kosztów mediów

Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twoje oszczędzanie prądu lub wody naprawdę ma sens, nie powinieneś przede wszystkim sugerować się kwotą rachunku, a poziomem zużycia mediów. To, że obniżysz zużycie prądu o 25% nie znaczy, że Twój rachunek będzie o 1/4 niższy. Rachunek to nie tylko prąd, a również różne inne składowe. Warto to wiedzieć. Mimo, że nie masz wpływu na wysokość opłaty dystrybucyjnej, to ją zapłacisz. Ale wróćmy do tego co jesteś w stanie kontrolować.

Najwyższy czas się dowiedzieć

Koszty prądu

Często nie zdajemy sobie sprawy o co chodzi z rachunkiem za prąd. Mamy rachunek – do zapłaty 200 zł. Za 1 kWh mamy 27 gr, była niedopłata. Ok, dziś na noc wyłączę stand-by, czyli tryb czuwania w sprzętach domowych i następnym razem wyjdzie mniej. Płacimy, nie myślimy o tym i w końcu zapominamy. Błąd. Na fakturach dostawców prądu koszty są rozbite na różne pozycje, w zależności od kogo ten prąd kupujemy.

Za wzór weźmy mój rachunek za 6 miesięcy z płatnością co 2 miesiące:

  • Energia czynna
  • Opłata handlowa
  • Opłata jakościowa
  • Opłata sieciowa zmienna
  • Opłata OZE
  • Opłata sieciowa stała
  • Opłata przejściowa
  • Opłata abonamentowa

To oczywiście lista z mojego rachunku i u Ciebie może to wyglądać zupełnie inaczej.

Całkiem tego dużo i choć koszt prądu jest tu dominujący to warto mieć świadomość iloma opłatami obciążają nas dostawcy.

Skład rachunku za prąd

Według rachunku, koszt 1 kWh wynosi 0,2762 zł netto, co zmienia się w 0,3397 zł brutto. Tej informacji już nie ma na rachunku, ponieważ to zauważalnie więcej. Czy to znaczy, że płacę więcej za prąd? O co chodzi? Czy ktoś mnie robi w konia? Zależy jak na to spojrzeć. 

Jeśli patrzymy z perspektywy sprzedawcy prądu, to można wrzucić do rachunku kilka różnych opłat, najczęściej stałych. Skoro już odbiliśmy sobie na klientach znaczną część kosztów, to zmniejszamy opłaty za prąd i chwalimy się w reklamach, że u nas jest 0,2762 zł/kWh, podczas gdy u innych jest to np. 0,30 zł/kWh. Od razu widać, że to oszczędność i opłaca się zmienić dostawcę na naszą firmę. Ale czy to do końca prawda?

Jeśli spojrzymy z perspektywy klienta, czyli naszej, to wysokość rachunku = zużyty prąd i nie interesuje nas nic innego. Dlatego dzielimy kwotę widniejącą na rachunku przez zużyte kWh i dostajemy to, co interesuje nas – klientów. Oficjalny koszt podawany przez dostawcę to 0,2762 zł (netto) / 0,3397 zł (brutto) w rezultacie zmienia się w 0,5580 zł (netto) / 0,6864 zł (brutto).

Może okazać się, że firma, która oferuje prąd po 0,30 zł/kWh ze względu na mniejszą liczbę opłat lub ich niższe kwoty, zaoferuje całościowo niższy rachunek przy takim samym zużyciu prądu. Dlatego warto dowiedzieć się, jak poprawnie odczytać rachunek za prąd. W podlinkowanym artykule wyjaśniam, co dokładnie oznacza każda pozycja na rachunku.

Realna kwota do zapłaty za 1 kWh zmieni się oczywiście w zależności od zużycia – im więcej korzystamy z energii elektrycznej, tym większy będzie jej wpływ na wysokość rachunku. Opłaty stałe pozostają na takim samym poziomie, a rozkładają się na większą ilość kWh. Tak czy inaczej, nie warto marnować energii, choćby ze względu na środowisko. Możesz wykorzystać moje 12 metod oszczędzania prądu.

Koszty wody

Często, tak jak z prądem, jest też z wodą. W końcu woda, to woda, prawda? W kranie owszem, na rachunku to już inna para kaloszy. Zimna woda, ciepła woda, podgrzanie wody, odprowadzanie ścieków – to można znaleźć na rachunku, ale nie zawsze. Często stosuje się tylko podział na dwie opłaty: zimną wodę – ZW i ciepłą wodę/podgrzanie wody – CW.

Za 1 metr sześcienny [m3] zimnej wody zapłacę 9,85 zł/m3
Za podgrzanie 1 metra sześciennego wody [m3] zapłacę 11,59 zł/m3

Zimna woda 9,85 zł/m3 * 6,40 m3 = 63,04 zł
Podgrzanie wody 11,59 zł/m3 * 2,80 m3 = 32,45 zł
Razem 95,49 zł

Aby uzyskać koszt m3 ciepłej wody, należy dodać do siebie koszt zimnej wody i koszt jej podgrzania.
1 m3 ciepłej wody kosztuje wtedy 21,44 zł/m3 – ponad 2 razy więcej niż zimna woda.

W wyniku tych obliczeń wychodzi nam:
Zimna woda 9,85 zł/m3 * 3,60 m3 = 35,46 zł
Ciepła woda 21,44 zł/m3 * 2,80 m3 = 60,03 zł
Razem 95,49 zł

Wszystko się zgadza, wyszło tyle samo, ale po co mi to wiedzieć? Do czego to się przyda? To przyda się do obliczeń przy okazji innych wpisów dotyczących oszczędzania wody. Dzięki temu będziesz wiedział, jak obliczyć koszt swojego zimnego prysznica, a jak gorącej kąpieli. Skoro już będziesz oszczędzał, to świadomie, wiedząc, ile i na czym. Nie będziemy działać w ciemno.

Inaczej sprawa ma się w domu, niż w mieszkaniu. Podczas, gdy w mieszkaniu dostajemy już ciepłą wodę, a odprowadzanie ścieków jest wliczone w pobór wody, w domu jednorodzinnym zastają nas zupełnie inne realia.

Najlepsze produkty bankowe Maj 2022

Codziennie aktualizowane rankingi

Zaczynając od samej zimnej wody – możemy pobierać ją z wodociągów miejskich lub z własnej pompy. Przy użytkowaniu własnej studni, kosztem wody będzie jednak koszt prądu potrzebny do jej działania. Jak traktować koszt kupna samej pompy? Można rozłożyć go na liczbę miesięcy, można go zupełnie zignorować i potraktować jako koszt w kategorii budowy domu, bądź jego wyposażenia. Tu wszystko zależy od nas. Na moim blogu znajdziesz darmowy kalkulator opłacalności budowy pompy głębinowej.

Co do ciepłej wody – czy mamy piec gazowy, elektryczny innego rodzaju, na jednocześnie Centralne Ogrzewanie i podgrzewanie wody, czy oddzielne podgrzewacze wody przy oddzielnym piecu centralnego ogrzewania? Kosztem podgrzania wody może być znowu prąd lub gaz. Koszt instalacji traktujemy tak jak w przypadku zimnej wody. A może korzystamy z kolektorów słonecznych i ciepłą wodę mamy „za darmo”?

Do tego dochodzi odprowadzanie nieczystości – szambo. Czy jesteśmy podłączeni do miejskiej kanalizacji i płacimy stałą opłatę, a może jest to opłata o wartości opartej o zużycie wody? Jeśli nie mamy możliwości podłączenia to musimy posiadać własne szambo. Trzeba liczyć wtedy koszty wywozu nieczystości płynnych, ponownie wraca koszt budowy na własny rachunek oraz naszego wyboru sposobu liczenia owego.

Centralne Ogrzewanie

Kolejny istotny koszt w domowych rachunkach, szczególnie w miesiącach zimowych, choć często pomijany, bo zazwyczaj jest w czynszu.

W mieszkaniu znów mamy prostą sprawę – wyszczególniona pozycja na rachunku taka, jak Centralne Ogrzewanie – opłata zmienna (opłata od faktycznie zużytego ciepła) i Energia Cieplna – opłata stała (dzieli się to według udziału powierzchni lokalu). W tych kosztach zawarte jest ogrzewanie części wspólnych, rozłożone na wszystkich lokatorów.

Dla przykładu:
Centralne Ogrzewanie – opłata zmienna 48,32 zł/GJ * 1GJ = 48,32zł
Energia Cieplna – opłata stała 0,38zł * 64,54 m2 = 24,53 zł
Całkowity koszt ogrzewania 72,85 zł przy zużyciu 1GJ

Znów własny dom zmienia obliczenia, więc analogicznie kosztem ogrzewania będzie prąd, gaz, drewno, węgiel, eko groszek czy cokolwiek innego, czego używamy w piecu. I pamiętaj – nie palimy śmieci! Jeżeli przepłacasz za ciepło, to sprawdź moje 23 banalne sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Teraz już wiesz na czym stoisz i możesz świadomie analizować swoje wydatki oraz planować oszczędności. W kolejnych wpisach podpowiem Ci jak zaoszczędzić na wszystkich rachunkach za media. A póki co, możesz pochwalić się swoimi rachunkami, może akurat Ty jesteś mistrzem?

Podobne teksty

Skomentuj

1 Komentarz

blogierka 1 maja 2020 - 01:05

Ja przyznaję średnio ogarniam na co dokładnie idzie mi najwięcej, ale rachunki płacę regualrnie 😉

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej