Część prezentowanych tu ofert zawiera linki afiliacyjne. Dzięki nim otrzymam prowizję, jeżeli zdecydujesz się skorzystać z promocji bankowej. Nie wpływa to jednak na rzetelność zestawienia. Jest ono codziennie aktualizowanym zewnętrznym narzędziem, a miejsce w rankingu nie jest uzależnione od ewentualnej prowizji.
Jak skorzystać z promocji bankowej?
- Sprawdź listę aktywnych promocji – To akurat najprostsze, codziennie aktualizowaną listę masz właśnie tutaj.
- Przeczytaj regulamin – Dokładnie zapoznaj się z warunkami promocji oraz sprawdź, co musisz zrobić, by otrzymać nagrodę. Przeważnie to kilka prostych punktów, ale ważne, żebyś o nich nie zapomniał przez wymagany okres.
- Zadbaj o formalności – Poprawnie wypełnij wniosek, przeczytaj umowę i dopiero wtedy podpisz. Nie podpisuj niczego w ciemno, „bo kurierowi się spieszy”.
- Spełnij warunki promocji – Przeważnie to wpływ na konto w określonej kwocie, konkretna ilość lub wysokość płatności kartą w miesiącu. Nic trudnego. Dlatego o takich prostych rzeczach się zapomina. Pilnuj tego, by bonus nie przeszedł Ci koło nosa.
- Zgarnij premię – Gotowe. Po spełnieniu wszystkich warunków wystarczy poczekać na przyznanie premii. Teraz zdecyduj, czy dany produkt finansowy jest Ci potrzebny. Jeśli nie, śmiało z niego zrezygnuj. A jeśli potrzebujesz nowego, skorzystaj z kolejnej promocji.
Jak zarabiać na promocjach bankowych?
Zarabianie na promocjach bankowych jest bardzo kuszące, ale jak ze wszystkim, trzeba się pilnować. Analizuj ofertę pod kątem własnych korzyści i przestrzegaj prostych reguł.
- Przeczytaj regulamin i warunki – Jeżeli nie jesteś w stanie spełnić warunków promocji, stracisz tylko czas. Promocje są przeważnie oferowane nowym klientom banku. Jeżeli więc posiadasz lub posiadałeś produkty banku w ciągu ostatniego roku, możesz nie załapać się na promocję. Nie jest to sztywną regułą, dlatego zawsze zapoznaj się najpierw z wymaganiami.
- Sprawdź, czy na pewno rozumiesz regulamin – Umowy w bankach korzystają z prawniczego języka. Jeżeli jakikolwiek zapis jest dla Ciebie niezrozumiały, doprecyzuj go kontaktując się z bankiem. Przezorny zawsze ubezpieczony.
- Sprawdź stosunek poświęconego czasu do potencjalnego zysku – Na udział w promocji bankowej musisz poświęcić swój czas – wypełniając wniosek, czekając na kuriera z umową i przestrzegając jej warunków. Jeżeli zaczniesz być wyjadaczem wisienek, możesz łatwo pogubić się w promocjach, w których uczestniczysz. Skutkuje to przegapieniem wymogu i utratą premii. Mierz siły na zamiary.
Kiedy warto korzystać z promocji bankowych?
- Promocyjny rachunek lub lokata ma lepsze warunki niż Twoje obecne produkty – Mało firm nagradza swoich wiernych klientów, bo Ci… i tak są wierni. Nie inaczej jest z bankami. Dlatego skupiają się na pozyskiwaniu nowych, a to nie jest takie łatwe. Na nowych klientów zawsze czeka atrakcyjna oferta – dodatkowa premia, bon na zakupy czy nagrody rzeczowe. Jednak premia nie powinna być dla Ciebie jedynym wyznacznikiem. Niech będzie dobrym dodatkiem do porządnego i darmowego produktu.
- Bank oferuje Ci lepsze oprocentowanie – Jeżeli promocja dotyczy konta lub lokaty, warto zdecydować się na transfer swoich środków, gdy dostajesz wyższe oprocentowanie. Im wyższe odsetki, tym więcej zyskujesz. Pamiętaj, Ty już pracowałeś na swoje pieniądze, czas, by one zaczęły pracować na Ciebie.
- Gdy Twoja firma zyskuje na koncie firmowym – Konta firmowe są zmieniane zdecydowanie rzadziej niż osobiste, dlatego na zachętę dostają dużo większe bonusy. Nie tylko darmowe prowadzenie konta czy przelewy, lecz także kilkaset złotych premii (lub nawet więcej) za spełnienie prostego warunku jak np. przelew do ZUS czy transakcje kartą.
- Jeżeli chcesz sprawdzić inny bank – Masz już dość nieintuicyjnego systemu w swoim banku? Przetestuj inny w komplecie z darmowym kontem i premią. Nawet jeśli nie przypadnie Ci do gustu, to nie robiłeś tego za darmo, a wypłacony gratis możesz przelać na inne konto.
Kiedy nie warto korzystać z promocji bankowych?
- Gdy promocja wymaga dużego zaangażowania – Niektóre promocje bankowe mają naprawdę przegięte wymagania. Trzeba im poświęcić mnóstwo czasu oraz pilnować pokrętnych warunków. Jeżeli promocja wymaga zbyt wiele zaangażowania, to zwyczajnie się nie opłaca. Może się okazać, że dodatkową stówę łatwiej zarobić w pracy, niż ślęcząc nad regulaminem.
- Jeżeli nie jesteś zorganizowany – Promocje mają określone warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać nagrodę. Przeważnie nie jest to nic trudnego, np. określony wpływ na konto i 3 transakcje kartą. Mając kilka kont można się w tym pogubić i zwyczajnie zapomnieć spełnić warunku, co pozbawia sensu korzystanie z promocji. Jeśli nie jesteś w stanie przejrzeć regulaminu i trzymać się go, to nie marnuj czasu.
- Kiedy nie lubisz kontaktu z bankiem – Przystąpienie do promocji bankowej często wiąże się z wyrażeniem zgody na kontakt z działu marketingu. Oznacza to, że bank może do Ciebie dzwonić lub wysyłać maile z ofertami nowych produktów. Zgodę można oczywiście wycofać, ale zajrzyj do regulaminu. Jeżeli wycofasz zgodę przed przyznaniem nagrody, może Cię ona ominąć.
- Status Twojej sytuacji finansowej: to skomplikowane – Masz długi, wydajesz tyle, ile zarabiasz lub dręczy Cię inny problem związany z pieniędzmi? Nie zaprzątaj sobie głowy promocjami bankowymi. Najpierw ogarnij swoją sytuację. Możesz to zrobić ze mną w darmowym cyklu artykułów Podstawy Finansów. Oprócz tego, masz do dyspozycji cały mój blog, gdzie znajdziesz setki tekstów z poradami.
Promocje bankowe dla firm
Choć prym wiodą promocje bankowe dla osób prywatnych, dla firm też się coś znajdzie. I o ile samych promocji jest mniej, to nagrody są przeważnie atrakcyjniejsze. Nie mówimy tu o 100 czy 200 złotych gratisu, często to ponad 1.000 złotych, a w najlepszych przypadkach prawie dwa tysiące. Dlaczego nagrody dla firm są większe? Z prostej przyczyny, właściciele firm mają na głowie tyle, że nie chcą jej sobie zaprzątać zmianą rachunku firmowego.
Kiedy warto skorzystać z promocji bankowej dla firm? Przede wszystkim wtedy, gdy Twój dotychczasowy bank nie spełnia Twoich oczekiwań. Ma niewygodny system, wysokie opłaty czy brakuje mu niezbędnych Ci funkcjonalności.
Przed zmianą konta firmowego zapoznaj się z jego możliwościami. Czego innego potrzebujesz prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, a czego innego spółkę z o.o. lub akcyjną. Jeśli masz zagranicznych klientów lub kontrahentów, sprawdź jakie są opłaty za wykonywanie i odbieranie przelewów w obcych walutach.