fbpx

Ekspres do kawy – który się najbardziej opłaca? Kalkulator

przez Rafał Walaszek
13 komentarzy

Chcesz kupić wymarzony ekspres do kawy lub wymienić obecny? Sprawdź, czy ten model nie zrujnuje twojej kieszeni i faktycznie warto go kupić.

Większość znanych mi ludzi nie potrafi funkcjonować rano bez kawy, a także po południu czy wieczorem zdarza im się wychylić czarny napój. No cóż, tak mają, nie wiem czemu, ja kawy nie pije i żyje, ale każdy ma swoje potrzeby. To dlaczego piszę tekst o ekspresach do kawy, skoro w ogóle jej nie spożywam? Od jakiegoś czasu żona wspomina mi właśnie o ekspresie do kawy. Ja za to wspominam, że może całkiem z niej zrezygnować, ale nic na siłę. Próbowała już odstawić kofeinę przez dłuższy okres i niestety nie udało się. W takim wypadku muszę być przygotowany na ewentualny zakup ekspresu. Dlatego postanowiłem sam sprawdzić który, najbardziej się opłaca.

Na końcu tego wpisu znajdziesz darmowy kalkulator, który pozwoli Ci samemu obliczyć oszczędności.

Efekt Latte

W poprzednim wpisie nieprzypadkowo poruszyłem temat efektu latte, choć zaburzał mi kolejność tematyczną wpisów na blogu. Chciałem od razu wyjaśnić, na czym polega, a jeśli nie wiesz, to zapraszam Cię do poprzedniego wpisu – co to jest efekt latte.

Skoro już wiesz, ile możesz zaoszczędzić pijąc kawę na mieście, to czas sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić parząc ją w domu. A jeśli interesuje Cię historia wystraszonych finansowo Włochów, sprawdź mój wpis o tym, czym jest efekt cappuccino.

Kliknij i sprawdź aktualne ceny ekspresów do kawy w porównywarce. Link afiliacyjny (Nic Cię to nie kosztuje, ale jeśli zdecydujesz się na zakup, otrzymam za to skromną prowizję).

Rodzaje parzenia kawy

Jak już wiesz ze wstępu do tego tekstu, nie jestem kawoszem. Nie mam zamiaru udawać baristy i mądrzyć się, która z nich jest lepsza oraz podawać jedynej słusznej metody parzenia.

Zamiast tego porównam koszty poszczególnych sposobów i tu skupię się na:

  • Kawie rozpuszczalnej – Kupowanej w paczce gotowej do zalania wodą.
  • Kawie sypanej – Również kupowanej w paczce gotowej do zalania wodą.
  • Kawiarce – Blaszanym czajniczku włoskiego pochodzenia.
  • Ekspresie na kapsułki – Rozwiązaniu dla wygodnych.
  • Ekspresie ciśnieniowym – Podobno dla prawdziwych smakoszy.

Przejdźmy do rzeczy, czyli do obliczeń.

Kawa rozpuszczalna

Jak się dowiedziałem od paru osób, jest to najniższa forma kawy, biedna w składzie i smaku. Wręcz dla plebsu, nie mi to oceniać, ja się nie znam. Tak słyszałem.

W każdym razie, otwieramy opakowanie, bierzemy swoją porcję łyżeczką, wsypujemy do kubka, zalewamy i gotowe. Brak tu skomplikowanego procesu, a całe koszty to kawa, woda i prąd/gaz do jej podgrzania.

Ile to kosztuje?
Średnio na kubek kawy wchodzi 2 łyżeczki, czyli 10 g (mierzyłem na wadze).
Paczka kosztuje od 3,5 zł do 25 zł za 100 g kawy (przeliczając różne ceny i objętości do ceny za 100 g).
Daje to od 35 gr do 2,5 zł za 1 kubek kofeiny.

Ceny prądu i wody pomijam, bo są na tyle małe, że w żaden sposób nie wpływają na ostateczny wynik.

Kawa sypana

Lepszej jakości niż kawa rozpuszczalna. Podobno takiej już nie jest wstyd pić.

Zasada jest identyczna jak w przypadku kawy rozpuszczalnej, sypiemy do kubka i zalewamy.

Ile to kosztuje?
2 łyżeczki czyli 10 g.
Paczka kosztuje od 4,70 zł do 31 zł za 100 g kawy (przeliczając różne ceny i objętości do ceny za 100 g).
Daje to od 47 gr do 3,1 zł za 1 kubek czarnego napoju.

Kawiarka

Do kawiarki również wchodzi około 10 g potrzebnych na zaparzenie kubka kawy.
Paczka kosztuje od 4,70 zł do 31 zł za 100 g kawy (przeliczając różne ceny i objętości do ceny za 100 g).
Daje to od 47 gr do 3,1 zł za 1 kubek kawy.

Jak w poprzednim przypadku, tu należy jednak dodać koszt samej kawiarki. Ceny wahają się od 23 zł do nawet 800 zł. Moja żona kupiła swoją w Ikea za 59,99 zł i jest z niej zadowolona. Uznam więc, że taka jest wystarczająca.

Ekspres na kapsułki

Do małego ekspresu wkładamy gotową kapsułkę z wybranym przez nas smakiem i aromatem. Ilość kawy w kapsułce jest odmierzona i nie mamy tu na nic wpływu. Należy więc policzyć cenę za 1 kapsułkę. Należy pamiętać, że do ekspresu danego producenta pasują przeważnie tylko jego kapsułki.

Ekspresy:

  • Krups Nescafe Dolce Gusto: od 169 zł do 659 zł, w zależności od modelu.
  • DeLonghi Nespresso: od 219 zł do 998 zł, w zależności od modelu.
  • Tchibo Cafissimo: od 95 zł do 630 zł, w zależności od modelu.

Kapsułki:

  • Do ekspresu Nescafe: od 55 zł za 48 kapsułek – 1,14 zł za kapsułkę, do 129 zł za 96 kapsułek – 1,34 zł za kapsułkę. Można przyjąć średnią 1,24 zł za kapsułkę.
  • Do ekspresu DeLonghi: od 119 zł za 100 kapsułek – 1,19 zł za kapsułkę, do 67 zł za 50 kapsułek – 1,34 zł za kapsułkę. Można przyjąć średnią 1,27 zł za kapsułkę.
  • Do ekspresu Tchibo: od 103 zł za 96 kapsułek – 1,07 zł za kapsułkę, do 67 zł za 50 kapsułek – 1,34 zł za kapsułkę. Można przyjąć średnią 1,21 zł za kapsułkę.

Ekspres ciśnieniowy

Tu sprawa się komplikuje. Na rynku jest tak wiele ekspresów, że nie sposób wybrać konkretnego modelu do obliczeń. Ceny wahają się od 500 do nawet 28.000 zł. Ale nie popadajmy w skrajności. Większość osób wybiera ekspresy w przedziale od 1.500 zł do 2.500 zł, więc przyjmiemy średnią cenę 2.000 zł za ekspres.

Do tego dochodzi kawa od 12 zł za 250 g, co daje 4,8 grosza/1 gram do 196 zł za 100 g, co daje 1,96 zł/1 gram. Średnio 1 zł za 1 gram.

Ekspres zużywa średnio 8 g kawy, co daje nam minimalnie 38,4 grosza za 1 kawę, maksymalnie 15,68 zł za 1 kawę. Średnio 8 zł za kawę.

To dla uświadomienia rozstrzału kosztów, który w przypadku ekspresu ciśnieniowego jest największy. Mało kto jednak sięga po kawę najtańszą lub najdroższą. W obliczeniach użyję kawy, którą moja żona kupuje do ekspresu do pracy.
W sklepie paczka 250 g za 35 zł daje 14 gr/1g, my kupujemy ją jednak na targowisku za 18 zł, co obniża cenę do 7,2 gr/1g.
Cena 1 kubka kawy wynosi wtedy 1,12 zł lub w naszym przypadku 57,6 grosza.

Która kawa się najbardziej opłaca?

Po pierwsze, nie możemy porównać po prostu kosztów samej kawy. W niektórych przypadkach musimy kupić ekspres, a w innych nie. Dlatego musimy obrać pewien horyzont czasowy. Na celownik wezmę 1 rok, 5 lat i 10 lat, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Założę też 2 kawy dziennie, każdego dnia.

Na końcu wpisu zamieszczam gotowy kalkulator do samodzielnych obliczeń.

Kawa rozpuszczalna

Całkowity koszt po 1 roku: od 343,10 zł do 1.825 zł
Średni koszt po 1 roku: od 0,94 zł do 5 zł

Całkowity koszt po 5 latach: od 1.715,50 zł do 9.125 zł
Średni koszt po 5 latach: od 0,94 zł do 5 zł

Całkowity koszt po 10 latach: od 3.431 zł do 18.250 zł
Średni koszt po 10 latach: od 0,94 zł do 5 zł

Kawa sypana

Całkowity koszt po 1 roku: od 343,10 zł do 2.263 zł
Średni koszt po 1 roku: od 0,94 zł do 6,20 zł

Całkowity koszt po 5 latach: od 1.715,50 zł do 11.315 zł
Średni koszt po 5 latach: od 0,94 zł do 6,20 zł

Całkowity koszt po 10 latach: od 3.431 zł do 22.630 zł
Średni koszt po 10 latach: od 0,94 zł do 6,20 zł

Kawiarka

Całkowity koszt po 1 roku: od 403,09 zł do 2.322,99 zł
Średni koszt po 1 roku: od 1,10 zł do 6,36 zł

Całkowity koszt po 5 latach: od 1775,49 zł do 11.374,99 zł
Średni koszt po 5 latach: od 0,97 zł do 6,23 zł

Całkowity koszt po 10 latach: od 3490 zł do 22.689,99 zł
Średni koszt po 10 latach: od 0,96 zł do 6,22 zł

Ekspres kapsułkowy

Całkowity koszt po 1 roku: od 878,23 zł do 1.976,20 zł
Średni koszt po 1 roku: od 2,41 zł do 5,41 zł

Całkowity koszt po 5 latach: od 4.011,15 zł do 5.889 zł
Średni koszt po 5 latach: od 2,20 zł do 3,23 zł

Całkowity koszt po 10 latach: od 7.927,29 zł do 10.780 zł
Średni koszt po 10 latach: od 2,17 zł do 2,95 zł

W przypadku obliczania kosztów najtańszych i najdroższych kapsułek użyłem również pasujących do nich ekspresów.

Ekspres ciśnieniowy

Całkowity koszt po 1 roku: od 2.280,32 zł do 13.446,40 zł
Średni koszt po 1 roku: od 6,25 zł do 36,84 zł

Całkowity koszt po 5 latach: od 3.401,60 zł do 59.232 zł
Średni koszt po 5 latach: od 1,86 zł do 32,46 zł

Całkowity koszt po 10 latach: od 4.803,20 zł do 116.464 zł
Średni koszt po 10 latach: od 1,32 zł do 31,91 zł

W przypadku ekspresu ciśnieniowego istnieje największy rozstrzał cen, ze względu na sam koszt kawy. A w obliczeniach przyjąłem tylko ekspres za 2.000 zł. Gdybym wziął pod uwagę najdroższą wersję, to wynik byłby jeszcze bardziej nieprawdopodobny. Jako ciekawostkę zasłyszaną od znajomego podam, że w jednym salonie Lamborghini można znaleźć ekspres do kawy za ponad 60.000 euro. A to nie jest najdroższy model. Próżno szukać górnej granicy. Sky is the limit.

Oprócz kosztów warto też zwrócić uwagę na sam smak kawy. Nie ma co się dręczyć pijąc lurę tylko po to, by oszczędzić kilka złotych w ciągu roku.

Oszczędzanie nie polega na katowaniu się, tylko mądrym szukaniu równowagi między wysokością wydatków, a tym, co z nich osiągamy.

Ile kosztuje Twoja kawa? Policz to sam. Jak zwykle na koniec wpisu podrzucam gotowy kalkulator w Excelu.

Policz to sam – gotowy kalkulator

Podobne teksty

Skomentuj

13 komentarzy

Agnieszka 13 czerwca 2019 - 23:53

Fajnie, że podliczyłeś wszystko- z takim wpisem o kawie i ekspresach jeszcze się nie spotkałam.

Odpowiedz
Rafał Walaszek 14 czerwca 2019 - 01:15

Nie ma sprawy, będzie jeszcze wiele wpisów o tak prozaicznych i codziennych wydatkach 😉

Odpowiedz
Radek 21 sierpnia 2019 - 15:58

Własnie policzyłem ile wydaje na kawe i aż mnie zatkało! Nigdy nie powiedziałbym że aż tyle wydaje i to w domu. Czas ograniczyć kawe choć słabo bez niej funkcjonuje :/

Odpowiedz
Aneta 21 października 2019 - 15:46

My mamy ekspres ciśnieniowy i z niego jesteśmy zadpwoleni

Odpowiedz
Aga 22 października 2019 - 00:50

Ja odkąd przestałam codziennie kupować kawę w kawiarni- zauważam odrobinę więcej gotówki w portfelu.

Odpowiedz
Sylwia R 22 października 2019 - 19:42

Jestem kawoszem!? Uwielbiam kawę! Parzona, biała, latte itd… super wpis! Czytało mi się bardzo aromatycznie!❤️

Odpowiedz
Psyche Tee 11 listopada 2019 - 17:02

POowaliły mnie te rozliczenia po 10 latach 😉 Dobrze, ze nie mam potrzeby pić kawy codziennie 😉

Odpowiedz
Rafał Walaszek 11 listopada 2019 - 18:23

Zupełnie jak moją żonę, od kiedy przygotowałem ten wpis przechodzi redukcję z 2-3 dziennie do 1 dziennie lub raz na 2 dni.

Odpowiedz
blogierka 12 listopada 2019 - 00:35

Ja myślę, że oprócz ceny, a nawet ważniejsze niż ona, są preferencje smakowe :).

Odpowiedz
Adrian 13 listopada 2019 - 17:43

U mnie wystarcza czajnik 🙂

Odpowiedz
Anna 27 lutego 2020 - 17:50

Moje wydatki na kawę są dosłownie minimalne – kawę pije z 2 razy do roku 😉

Odpowiedz
Michał 23 kwietnia 2020 - 17:39

Sam kiedyś próbowałem zrobić takie przeliczenia dla siebie i wiem, że ekspres ciśnieniowy w domu (w moim przypadku Delonghi za 1600zł) bardzo się opłacił. Wziąłem go na raty (50x32zł), do tego co 2 mce wymiana filtra i odkamienie (40zł na 2 mce), miesięcznie zużywam 2kg kawy (ok. 50zł/kg, na ogół Tchibo lub Jacobs) i do cappuccino 1 mleko na dwa dni = 15x2zł Podsumowując ekspres miesięcznie kosztuje mnie 32+20+100+30= 182zł Biorąc zaś pod uwagę fakt, że cappuccino czy espresso przyrządzam od razu podwójne, jest to naprawdę znikomy koszt, w porównaniu do kawiarenek.

Odpowiedz
Laura 17 czerwca 2020 - 02:07

Tak, ekspresy do kawy bardzo się opłacają zwłaszcza dla osób, które piją bardzo dużo codziennie kawy. Kubek pysznej kawy, jak z restauracji wynosi wtedy grosze. Przed zakupem warto poczytać opinie i wybrać dobry jakościowo sprzęt.

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej