fbpx

10 cech ludzi sukcesu

przez Rafał Walaszek

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego część ludzi odnosi sukces, a Ty stoisz w miejscu? Co powoduje, że to właśnie im udaje się ta trudna sztuka?

Zacznijmy od tego, że sukces nie jest dziełem przypadku. Element szczęścia bardzo pomaga, a czasem jest wręcz niezbędny do osiągnięcia celu. Jednak samo szczęście bez naszej pomocy nic nie zdziała. Możesz zmarnować nawet najlepszą okazję, jeśli nie będziesz gotów jej sprostać. Jakie cechy i zachowania mogą pomóc szczęściu?

1. Świadomość swojego celu

Ludzie sukcesu mają jasno określone cele. Wiedzą co chcą osiągnąć, a także kiedy to się stanie. Niewyraźne i niewyznaczone cele to zwykłe mrzonki, marzenia i fantazje. Mogą nam zaprzątać głowę całe życie i nadal nic z tego nie będzie wynikać.

Zmień marzenia w cele, które z biegiem czasu będziesz oznaczał jako zrealizowane. Twój cel, to coś, do czego dążysz każdego dnia. Do czego zbliżasz się podjętym działaniem. Od samego rozmyślania nic się jeszcze nie wydarzyło.

Musisz dokładnie wiedzieć co jest Twoim celem. Nie w przybliżeniu czy mniej więcej. Masz konkretny cel albo nie masz go wcale.

2. Nastawienie na działanie

Ludzie sukcesu nie są bierni. Cechują się aktywnością. Im wcześniej określisz swoje cele i podejmiesz działania prowadzące do ich zrealizowania, tym lepiej. Pokonaj prokrastynację, nie odkładaj na później tego, czego nie musisz. Zacznij działać już teraz.

Im później zaczniesz działać, tym później pojawią się efekty. Ten czas i tak minie. Na co czekasz? Na lepszy moment? Najlepszy był wczoraj, ale dziś też może być.

3. Praca wbrew przeciwnościom

Ludzie sukcesu nie zawsze robią to, co lubią. Często robią to, czego nie cierpią, bo tylko tak mogą się dostać do tego, czego pragną. Nie poddają się przy każdej możliwej okazji.

Najlepsze produkty bankowe Styczeń 2022

Codziennie aktualizowane rankingi

Jeśli uważasz, że droga do Twoich osiągnięć będzie usłana różami, to miej na uwadze, że wśród pięknych kwiatów pełno jest ostrych kolców. To rzeczy, wydarzenia i osoby, które przez cały proces będą zniechęcać Cię do dalszej drogi. Zawsze napotkasz przeciwności. To nie powód do rezygnacji. To sprawdzian. Bardziej zależy Ci na wygodzie teraz, czy na nagrodzie, która czeka po wykonaniu zadania?

4. Dyscyplina

Nie od razu Kraków zbudowano, Rzym też nie powstał w ciągu jednego dnia. Nawet Jezus potrzebował 3 dni na odbudowanie świątyni. Ty też nie odniesiesz od razu spektakularnego sukcesu. Wszystko wymaga czasu i musisz mieć tego świadomość. Budynki wznosi się cegła po cegle, tak jak Ty będziesz szedł do przodu krok za krokiem. Nie zniechęcaj się chwilowym postojem. Zobacz ile już zbudowałeś.

Konsekwentnie wykonywane małe kroki zaprowadzą Cię dalej niż spontaniczny sprint.

5. Ciągła nauka

Im więcej wiesz, tym dalej zajdziesz w życiu. Ludzie sukcesu nie przestają się uczyć i to bez względu na wiek. Nie chodzi tu o edukację szkolną, a o samodoskonalenie. Świat rozwija się w niewyobrażalnym tempie. To co działało kilka lat temu, dziś może być już całkowicie nieaktualne. Edukując się w swojej branży możesz zarabiać lepiej, robiąc wszystko szybciej, lżej i lepiej.

To nie jest wymuszona nauka. To chęć rozwoju, bycia o krok przed innymi. Dzięki temu osiągniesz te same efekty w krótszym czasie, co da Ci go więcej na inne czynności. Zamiast całe dnie przesiadywać w pracy będziesz mógł spędzić czas z rodziną lub na własne hobby.

6. Większa perspektywa

Problem, który przytłacza Cię dziś, za rok będzie śmiesznym wspomnieniem. Nie postrzegaj każdego dnia jako najważniejszego wydarzenia. Dzisiejszy dzień to tylko jeden z wielu. Liczy się końcowy efekt. To właśnie szersza perspektywa.

Jedno wydarzenie jest jedynie elementem całości. Pozytywne czy negatywne, nie stanowi gwarancji sukcesu lub porażki. Droga do celu pełna jest potknięć, które nie powinny Cię zniechęcać i małych sukcesów, które podbudowują do dalszego działania.

7. Pokora

Nie ze wszystkim dasz sobie radę. Nie we wszystkim będziesz najlepszy. Ludzie sukcesu to wiedzą. Nie muszą nikomu niczego udowadniać. Nie muszą być najbardziej kompetentni na świecie. Wystarczy, że będą potrafili otoczyć się takimi osobami.

Miej świadomość własnych ograniczeń i nie wstydź się przyznać do porażki. To cecha ludzi wielkich. Nieudacznicy zawsze znajdą wymówkę, Ty weź winę na klatę i idź dalej.

8. Chęć tworzenia

Najwięksi tego świata nie osiągali fortun myśląc sobie „chcę mieć miliard na koncie”. Oni chcieli stworzyć coś wielkiego. Coś co dla wielu osób jest zwykłym marzeniem, oni przekuwają w rzeczywistość.

Na początku nie myślisz sobie, moja firma będzie zarabiać najwięcej na świecie. Chcesz, by była rentowna robiąc to, na co masz ochotę. W miarę rozwoju chcesz, by Twoje „dziecko” było jak najlepsze i sprawiało wszystkim jak najwięcej radości. Stajesz się pewnego rodzaju wizjonerem. Działasz z określoną misją. Pieniądze są tylko dodatkiem do dawania innym tego czego potrzebują.

9. Życiowe wartości

Mało prawdopodobne jest, byś osiągnął sukces zmieniając zdanie jak chorągiewka na wietrze. Zauważ, że ludzie sukcesu mają swoje określone wartości w życiu. Trzymają się ich latami, nawet przez całe życie. Są uczciwi i konsekwentni w tym co robią.

Nie narażaj swojego imienia dla szybkiej korzyści. Nieczyste zagranie prędzej czy później odbije się negatywnie na tym co robisz. Twoje wartości i przekonania to Ty sam. Dlaczego miałbyś się zmieniać pod presją otoczenia?

10 ???

Ojej, w takich listach zawsze jest 10 punktów? Nic nie poradzę, u mnie jest 9. Można wymieniać setki takich cech albo zamknąć się tylko w kilku. Z którymi z tych punktów możesz się utożsamić? Które przynoszą największe korzyści? Może żaden z nich? Ta lista nie jest gwarancją sukcesu, na której odhaczysz kolejne pozycje. To tylko wskazówka mogąca pomóc Ci uwierzyć w siebie i słuszność Twoich działań. No właśnie, działań. Więc nie myśl tyle i działaj.

Podobne teksty

Skomentuj

6 komentarzy

Kasia 2 września 2019 - 13:06

Super zestawienie. Nie każdy bogaty człowiek jest zdyscyplinowany, nie każdy jest pokorny itp. Ale baza się jak najbardziej może zgadzać. Pozdrawiam, Kasia

Odpowiedz
Kasia 2 września 2019 - 13:08

Ciekawe zestawienie, chociaż ja nie lubię takiego uogólniania. Nie każdy bogaty człowiek jest pokorny, nie każdy jest zdyscyplinowany, ba nawet pokuszę się o stwierdzenie, że ludzi posiadających wszystkie wyżej wymienione cechy można policzyć na palcach jednej ręki. 😉 To zawsze jest bardzo indywidualna sprawa. Ale Twoje punkty są na pewno jakąś bazą, punktem odniesienia do sukcesu.

Odpowiedz
Rafał Walaszek 2 września 2019 - 21:43

Nie każdy charakteryzuje się wszystkimi cechami, a już na pewno nie od razu, jednak z tego co zauważyłem, dąży się do tego.

Odpowiedz
Angelika 9 kwietnia 2020 - 23:08

Myślę, że ludzie sukcesu działają przede wszystkim wbrew temu czy im się w danym momencie chce. Mają silne wartości i do nich dążą, nie czekają na lepsze czasy, po prostu robią

Odpowiedz
blogierka 19 czerwca 2020 - 01:36

Czyli teoretycznie powinnam go odnieść, a jednak coś poszło nie tak 😉

Odpowiedz
Eb 7 lipca 2021 - 07:54

Bo brakuje tego 10 punktu – „mają kogoś kto ich wspiera” – nie da się nic osiągnąć samemu i gdy wszyscy inni są przeciw nam. Oczywiście można się opierać otoczeniu, ale ile czasu? Rok? Dwa?

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej