fbpx

Fobie finansowe – czy można bać się pieniędzy?

przez Rafał Walaszek

Strach przed pewnymi sytuacjami czy zjawiskami jest rzeczą naturalną dla nas wszystkich. Jest to jednak jedynie wąski wycinek ze wszystkich znanych ludzkości fobii. Czy istnieją fobie związane z finansami? Jak najbardziej, jest ich nawet kilka.

Kleptofobia

Strach przed kradzieżą

W pierwszej kolejności skojarzyłeś pewnie kleptomanię, czyli niepohamowaną potrzebę kradzieży. Kleptofobia jest jednak czymś zupełnie odwrotnym. To nieustanny strach przed byciem okradzionym. Kleptofobicy nieustannie pilnują swoich rzeczy i cały czas sprawdzają kieszenie. Każdy spotkany przez nich człowiek jest potencjalnym złodziejem. Według nich zapewne właśnie czekasz na stosowny moment, by ich okraść.

Prawdopodobną przyczyną jest zaistniały w przeszłości bodziec jak bycie ofiarą kradzieży lub rozboju. Osoby doświadczające fobii mają niską samoocenę, depresję oraz izolują się próbując uniknąć kradzieży.

Plutofobia

Strach przed bogactwem

Zmiana statusu materialnego oznacza zmianę środowiska, przyzwyczajeń, stylu życia i oczekiwań wobec ludzi bogatych. Osoby obawiające się bycia zamożnymi są przerażone możliwością utraty płaszczyzny porozumienia z mniej zamożną rodziną, przyjaciółmi czy inną częścią ich dotychczasowego życia.Sama nazwa wzięła się od greckiego boga bogactwa – Plutosa.

Najlepsze produkty bankowe Styczeń 2022

Codziennie aktualizowane rankingi

Do objawów należą bezdech, niezdolność do jasnego myślenia i mowy, strach przed śmiercią i szaleństwem, palpitacje serca, drgawki, nadmierne pocenie czy nudności.

Chrometofobia (chrematofobia)

Strach przed pieniędzmi

Przybiera różne formy. Wywołuje strach przed samymi fizycznymi pieniędzmi jak monety i banknoty. Może też objawiać się strachem przed samym konceptem pieniądza jako umowy społecznej i wyznacznika wartości. Może być spowodowana strachem przed brakiem kontroli nad pieniędzmi. Nie jest jednak domeną ludzi bogatych. Często ofiarami fobii są osoby bezdomne. Mając mało pieniędzy, są przerażone, że dążenie do nich zawładnie ich życiem.

Objawia się panicznymi atakami, zawrotami głowy, nadmiernym poceniem, drętwieniem i zdezorientowaniem.

Cuprolaminofobia

Strach przed biedą

Dotyczy głównie osób bogatych ale wydających na życie jedynie niezbędne minimum, a nawet mniej. To dużo więcej niż bycie sknerą, skąpcem czy dusigroszem. Strach przed biedą nakazuje oszczędzać pieniądze do tego stopnia, że szkodzi to ich zdrowiu. Dochodzi na przykład do zaniechań w sferach zdrowotnych, higienicznych czy nawet żywieniowych, byle tylko oszczędzić więcej. Złe samopoczucie wzbudza także samo obserwowanie biedy.

Często mylona z chciwością, jednak fobia nie pozwala na inwestowanie w celu powiększenia majątku. Chorym za wszelką cenę zależy na ograniczeniu możliwości straty zgromadzonych dóbr.

Symptomy to strach przed myślą o biedzie, życie poniżej potrzeb, napięcie mięśniowe, drgawki i ataki paniki.

Przyczyną może być genetyczne odziedziczenie choroby psychicznej w rodzinie lub traumatyczne przeżycie jak bankructwo i doświadczenie skrajnej biedy. Nie jest to jednak w żaden sposób udowodnione.

Ehsanofobia

Strach przed wydawaniem pieniędzy

To lęk występujący u osób kupujących drogie rzeczy, obawiających się, że zabraknie im pieniędzy na inne rzeczy. Jest to też obawa przed nieopłacalnością zakupu. Cierpiący na fobię boją się, że przedmioty nie spełnią ich oczekiwań, będą wadliwe lub szybko się zepsują.

Ehsanofobia może przerodzić się w peniofobię, do tego jest często odczuwana przez plutofobów.

Sprawdź też, jak odróżnić oszczędność od skąpstwa.

Raczej nie wytłumaczysz się z braku oszczędności plutofobią, a cały wpis jest bardziej humorystyczny niż na serio. Pamiętaj jednak, że każdy człowiek z nawet najgłupszym i najbardziej irracjonalnym strachem może być ciężko chory. Nie znasz jego przeszłości, a leczenie to skomplikowany i długotrwały proces.

Podobne teksty

Skomentuj

5 komentarzy

Praktycznie Perfekcyjna 9 stycznia 2020 - 19:26

Ciekawe fobie, ciekawy wpis! Lepiej żadnej nie posiadać! Strach przed biedą rozumiem ale przed bogactwem ? 🙂

Odpowiedz
Rafał Walaszek 9 stycznia 2020 - 21:21

W tej kwestii akurat lepiej należeć do tych odważnych 🙂

Odpowiedz
Aga 10 stycznia 2020 - 01:08

Jest chyba jeszcze strach np. związany z kredytem i możnością spłacania czy tez chociażby komornikiem.

Odpowiedz
Candy Pandas 10 stycznia 2020 - 18:34

Co jak co ale strach przed bogactwem na pewno nas nie dotyczy, tak samo jak przed wydawaniem pieniędzy 😀

Odpowiedz
blogierka 21 lutego 2020 - 00:59

No proszę, nie wiedziałam, że są takie fobie 😉

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej