fbpx

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut? Poradnik PIT

przez Rafał Walaszek

Czerpanie zysków z inwestowania wiąże się z podatkami. Nie inaczej jest w przypadku kryptowalut, jednak te rządzą się swoimi prawami, a przepisy nie pokrywają się np. z inwestowaniem w akcje. Jak więc rozliczyć podatek od kryptowalut? I jak ułatwić sobie rozliczanie tysięcy transakcji?

Czy trzeba płacić podatek od kryptowalut?

Tak. Obrót kryptowalutami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) i musi być rozliczany. Jako podatnik jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji formularzem PIT-38, o ile transakcja wymiany to waluta krypto do waluty fiat (pieniądz fiducjarny, np. polski złoty).

Kiedy powstaje obowiązek podatku od kryptowalut?

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wymiany kryptowaluty na tradycyjny środek płatniczy jak polski złoty, ale także podczas nabycia za kryptowaluty towaru, usługi lub prawa majątkowego. Takie działanie jest odpłatnym zbyciem waluty wirtualnej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
Art. 17. 1f. Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

Nie ma obowiązku podatkowego, gdy dokonujesz wymiany jednej kryptowaluty na inną, ani gdy Twoje coiny stają się tokenami lub stablecoinami.

Ile wynosi podatek od kryptowalut?

Podobnie jak w przypadku innych inwestycji, stawka podatku wynosi 19% od uzyskanego dochodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
Art. 30b. 1a. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Podatku nie płaci się na bieżąco od każdej sprzedaży, a rozlicza zbiorczo w deklaracji rocznej. Tak jak w przypadku akcji spółek giełdowych.

Jak rozliczyć dochód z obrotu kryptowalutami?

Obliczanie dochodu opiera się na tych samych zasadach, co w przypadku innych instrumentów finansowych.

Przychód – koszty uzyskania przychodu = dochód (strata)

  • Przychód to wartość sprzedaży kryptowalut w ciągu roku (ale także wymiana na towary i/lub usługi)
  • Koszty obejmują tylko bezpośrednie koszty transakcji zakupu lub sprzedaży kryptowalut, a także prowizje od transakcji.

Przykład:
Jeśli zakupiłeś krypotwalutę za 100.000 zł, a sprzedałeś za 120.000 zł, to podatek wyniesie 3.800 zł.

(Przychód – koszt przychodu) * 19% = Podatek
(120.000 zł – 100.000 zł) * 19% = 20.000 zł * 19% = 3.800 zł

Niestety, jeśli samodzielnie kopiesz kryptowaluty, to nie możesz odjąć od przychodów kosztów kupna koparki ani zużytego prądu. Choć każda osoba interesująca się kryptowalutami widzi związek między wydatkiem na koparkę, wydobyciem i uzyskanym dochodem, to urząd skarbowy ma inne zdanie. Zgodnie z przepisami kosztem będzie jedynie wydatek bezpośrednio poniesiony na nabycie kryptowaluty. Zakup koparki i jej obsługa jest uznawana za koszt pośredni.

Strata podatkowa w kryptowalutach

W przeciwieństwie do rozliczania akcji, w przypadku kryptowalut nie powstaje klasyczna strata podatkowa, którą można rozliczać w ciągu kolejnych 5 lat kalendarzowych. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodu nad przychodami w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów w następnym roku podatkowym.

Jak automatycznie obliczyć podatek od kryptowalut?

Wyliczanie podatku od transakcji jest trudne i czasochłonne — szczególnie w przypadku traderów, którzy w ciągu roku wykonują gigantyczne ilości transakcji. Nie dość, że trzeba pilnować tysięcy transakcji, to jeszcze kursów walut NBP. Na szczęście można zautomatyzować ten proces.

Skorzystaj z usługi Cryptiony, która zrobi to za Ciebie. Wystarczy założyć konto, zintegrować z jedną z obsługiwanych giełd (np. Kanga Exchange, Binance, Zonda, Kraken, Coinbase itp.) lub wgrać wyciąg transakcji plikiem. Można też wpisywać transakcje ręcznie, ale na pewno nie masz na to ochoty.

Cryptiony wyliczy za Ciebie zobowiązanie podatkowe z tytułu zbycia walut wirtualnych. Otrzymasz gotowy raport podatkowy Twoich przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Dane w nim zawarte wystarczy wprowadzić w PIT-38 w sekcji E.

To genialne narzędzie nie tylko pomaga Ci rozliczyć się na koniec roku, ale także pozwala na bieżąco śledzić powstałe zobowiązania podatkowe, co pomoże Ci z optymalizacją podatkową na długo przed zakończeniem roku podatkowego.

Obecnie narzędzie dostępne jest w 3 wariantach cenowych:

  • 0 zł — do 10 transakcji fiat / rok
  • 199 zł — do 300 transakcji fiat / rok
  • 599 zł — bez limitu transakcji

Co ważne, płacisz jedynie na podstawie transakcji do walut fiat. Możesz mieć 5 transakcji fiat oraz 1.000 transakcji krypto-krypto, a narzędzie i wygenerowanie raportu podatkowego nadal będzie darmowe! Cena dotyczy roku podatkowego. Korzystając z mojego linku, otrzymasz 10% zniżki.

Kryptowaluty a akcje i inne instrumenty finansowe

Przychody uzyskane z kryptowalut można rozliczać tylko z przychodami z tego samego źródła. Oznacza to, że zysku na kryptowalutach nie da się obniżyć stratą wykazaną na akcjach.

Kwota wolna od podatku a kryptowaluty

Dochody ze zbycia kryptowalut nie łączy się z innymi dochodami. Oznacza to, że nie ma możliwości skorzystania tu z wszelkiej maści ulg podatkowych, zwolnień oraz kwoty wolnej od podatku.

Czy można uniknąć podatku od kryptowalut?

Zbycie kryptowalut do fiat-ów wiąże się z bezwzględnym obowiązkiem podatkowym. Jedyną opcją pozostaje wymiana krypto-krypto, choć w przypadku chęci wykorzystania tych środków na zakup czegokolwiek, jest to jedynie rozwiązanie opóźniające w czasie. Alternatywą może być uzyskanie rezydencji podatkowej w kraju, który nie posiada podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży kryptowalut.

Partnerem wpisu jest serwis Cryptiony, dzięki któremu łatwo i szybko obliczysz swój podatek od kryptowalut.

Podobne teksty

Skomentuj

1 Komentarz

Paweł 8 marca 2022 - 20:52

Ja dopiero w tym roku zacząłem inwestować w krypto, więc fajnie, że jest coś takiego. Bałem się liczenia wszystkiego w excelu, którego nienawidzę. Zapisuje na przyszłość. Dzięki!

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej