fbpx

Świąteczny poradnik prezentowy dla oszczędnych

przez Rafał Walaszek

Nie wiesz, co kupić w prezencie świątecznym, a czasu coraz mniej? Nie przejmuj się, najlepsze rozwiązanie masz tuż pod nosem…

Black Friday, Cyber Monday, Andrzejki, Mikołajki i do tego jeszcze Święta. Nic tylko kupować i kupować, gorący okres. Jednak prezenty pod choinką muszą być najbardziej wypasione. No właśnie, muszą?

Czego naprawdę potrzebujesz

Niczego, masz już wszystko, czego potrzebujesz. Konsumpcjonizm zmienił zwyczaj wywołujący przyjemność w obowiązek i gonitwę za wiecznie lepszym.

Ty i Twoi najbliżsi macie to, co niezbędne do życia. Niczego Wam nie brakuje. Ba, pewnie macie nawet więcej niż Wam potrzeba. Każda kolejna rzecz jest dodatkiem. Często bezrefleksyjnie kupowanym przedmiotem mającym wynagrodzić ciężką pracę.

Tylko czy to ma sens? Może wcale tego nie potrzebujesz, a nawet nie chcesz mieć, ani nikomu podarować. Po prostu wpadłeś w jedną z pułapek marketingowych podczas zakupów? Czy właśnie ten przedmiot sprawi, że święta będą lepsze, szczęśliwsze, pełniejsze? Nie.

Najlepsze produkty bankowe Czerwiec 2022

Codziennie aktualizowane rankingi

Presja społeczna i ogólnie przyjęte schematy zachowań nakazują wzajemne obdarowywanie się. Ale dlaczego? Po co? W jakim celu? Potrafisz odpowiedzieć na te pytania natychmiast, bez zastanowienia?

Zakładam, że przez myśl przejdzie Ci „żeby drugiej osobie było przyjemnie”. I pewnie będzie, przez chwilę, o ile dostała coś lepszego niż mandarynki schowane w skarpety. Jeżeli Twoje starania zaowocowały świetnym prezentem, to i tak nie chodzi o niego. Owszem, będzie wzbudzał miłe uczucie przez długi czas, a wiesz dlaczego? Bo będzie się kojarzył z Tobą.

To nie prezenty sprawiają największą radość. Robisz to Ty, dbając o swoją rodzinę lub znajomych. A możesz ich dopieścić w inny sposób. Taki, który jest coraz rzadziej spotykany. Możesz im poświęcić swój czas, tak, jakby nic innego się nie liczyło.

Ten wąs nie jedną potańcówką trząsł

Najlepszy prezent, jaki możesz ofiarować

Nie musi leżeć pod choinką, nawet nie musi być ofiarowany w grudniu. Najlepszym prezentem będą wspólne przeżycia. Doświadczenie czegoś, czego nie robi się prawie nigdy. Coś, co całe życie odkłada się na później, a w końcu jest już za późno i zawsze żałuje się niepodjęcia próby.

Zawsze stać Cię na poświęcenie czasu drugiej osobie. Co wtedy robisz, to już Twój wybór.

Możesz polecieć balonem, skończyć ze spadochronem, spędzić dzień na torze wyścigowym w super samochodzie albo wynająć chatę na uboczu i odciąć się od całego świata na kilka dni.

To nie musi być nawet nic wyszukanego czy niecodziennego. Idź z żoną na ściankę wspinaczkową, do restauracji, spędźcie dzień w SPA, na strzelnicy albo spacerując po parku karmiąc gołębie. Zwyczajnie spędźcie dzień, będąc tylko dla siebie, bez telefonów, obowiązków, internetu.

Prezent fizyczny jest kolejną rzeczą, którą postawisz na półce. Doświadczenia, szczególnie te odmienne od codziennego życia potrafią wryć się w pamięć. Często nawet na zawsze.

Nie wiem, o czym marzysz. Może o wysokiej dawce adrenaliny strzelając z miotacza ognia, a może o chwili spokoju oglądając spektakl w teatrze? Proza codziennego życia zapewne zawsze znajduje Ci lepsze zajęcie niż to, na które masz ochotę. Mimo wszystko uważam, że jeśli mocno się postarasz, to znajdziesz ten jeden wolny dzień w roku, choćby na spacer i lody. Tylko we dwoje.

Podobne teksty

Skomentuj

11 komentarzy

Psyche Tee 19 grudnia 2019 - 16:19

Podoba mi się ten pomysł dawania w prezencie przeżyć, a nie rzeczy materialnych. Sama często o tym pisze i mówię, szczególnie w kontekście par i dzieci:)

Odpowiedz
Retka 19 grudnia 2019 - 17:24

Już myślałam, że będzie tu jakieś zestawienie totalnego badziewia naszpikowane linkami do zakupów. Miłe zaskoczenie za trochę refleksji w czasie wytężonego wpychania ludziom do gardeł niepotrzebnych śmieci. To takie proste, ale nikt z rodziny od lat nie poświęcił mi w ten sposób czasu, nawet na głupi spacer. Sama ich wezmę!

Odpowiedz
Izabela AB 19 grudnia 2019 - 20:35

Lot balonem, skok ze spadochronem, tor wyścigowy czy SPA to chyba nie są tanie prezenty? Spodziewałam się czegoś innego wśród propozycji prezentowych dla oszczędnych. 🙂 Zgadzam się, że spędzanie razem czasu jest ważne, ale jednocześnie uważam, że rzeczowe prezenty też mogą sprawić ogromną radość i jestem przekonana, że nie chodzi o ich wartość materialną, ale o to jak starannie zostały wybrane, jak bardzo są prezentem dla obdarowywanego, w opozycji do zasady, że podobno zazwyczaj kupujemy takie prezenty, jakie sami byśmy chcieli dostać. 🙂

Odpowiedz
Rafał Walaszek 19 grudnia 2019 - 21:05

Zależy co dla kogo jest tanie, a co drogie. Skok za 600 zł czy nowy gadżet elektroniczny? Tańsze może być wyskoczenie na strzelnicę lub do restauracji. Nie wydaje się to niczym wielkim, ale większość osób nie robi tego prawie nigdy. To tylko przykłady, tak samo jak wyjście na długi spacer i rozmowę, to nic nas nie kosztuje 😉

Odpowiedz
blogierka 20 grudnia 2019 - 00:37

Wiadomo, że chodzi o bliskość z innymi a nie o przedmioty 🙂

Odpowiedz
paulina 23 grudnia 2019 - 15:33

Przeżycia to najlepsze możliwe prezenty i czas, który mamy dla bliskich.

Odpowiedz
Marta 23 grudnia 2019 - 15:41

Inwestycja we wspomnienia – to coś wspaniałego. W zeszłym roku zafundowaliśmy sobie taką atrakcję. Lot w tunelu aerodynamicznym na zakończenie roku, Ten wyrzut endorfin pamiętam do dziś 🙂

Odpowiedz
Rafał Walaszek 23 grudnia 2019 - 16:55

Ja przez lata mijałem w drodze do pracy Flyspot, ale nigdy się nie zdecydowałem. Może kiedyś… Jednak to dużo tańsze i bezpieczniejsze niż skok ze spadochronem, choć brak widoków.

Odpowiedz
Wiola 24 grudnia 2019 - 12:42

A Ja dostałam właśnie piękny prezent i to rzeczowy , bo zwykły ja robię coś dla innych.

Odpowiedz
Zołza z kitką 30 grudnia 2019 - 16:06

Sama lubię dostawać przeżycia – kolejny rok z rzędu pod choinką „znalazłam” bilety na koncert 😉

Odpowiedz
Angelika 27 sierpnia 2020 - 16:40

Jest wiele prezentów, za które nie trzeba dużo płacić, lub zrobić je samemu, wtedy będą miały wartość też sentymentalna

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej