fbpx

Wanna czy prysznic – co jest tańsze? Kalkulator opłacalności

przez Rafał Walaszek

Podobno najważniejsze pytanie ludzkości to kura czy jajko, ale znacznie ważniejsze jest prysznic czy wanna? Orzeźwiający strumień wody czy relaksująca kąpiel? Każdy woli co innego i nie ma się co sprzeczać, które rozwiązanie jest lepsze, ale co jest tańsze? Liczby nie kłamią i dają dowody na to, co się bardziej opłaca. Oszczędności najłatwiej wprowadzić w banalnych czynnościach, siła nawyku umacnia się najszybciej poprzez częstotliwość wykonywania czynności. Pytanie tylko, ile można oszczędzić?

Ile kosztuje kąpiel w wannie?

W standardowej, podłużnej wannie do otworu przelewowego mieści się około 150 litrów wody, w zależności od kształtu i pochylenia oparcia. Zależnie od tego, czy jest to szybsza kąpiel, czy rytuał relaksu, w wannie znajdzie się inna ilość wody. Wpływ na to, ile litrów wody otoczy nasze ciało ma też nasza postura. W końcu innej ilości wody będzie potrzebował rosły mężczyzna, a innej dziecko. Do tego trzeba też doliczyć wodę potrzebną do opłukania się po kąpieli.

Na końcu tego wpisu znajdziesz darmowy kalkulator, który pozwoli Ci samodzielnie obliczyć oszczędności.

Gdy już ustalimy, czy kąpiemy się w 50 czy 80 litrach wody, musimy policzyć proporcje wody zimnej do wody ciepłej. Również tutaj liczą się osobiste preferencje dotyczące temperatury, ale na potrzeby obliczeń zastosujemy proporcje 30 do 70, odpowiednio dla zimnej i ciepłej wody. Czyli na każde 10 litrów wody, 3 litry jest zimne, a 7 litrów ciepłych. Woda „stojąca” musi być odpowiednio cieplejsza niż ta bieżąca, by traktować ją tak samo. Jeśli nie wierzysz – potrzymaj jedną rękę pod strumieniem wody, a drugą w tym, co już zleciało.

Podstawiam własne dane za wodę:
Zimna woda 9,85 zł/m3
Podgrzanie wody 11,59 zł/m3 + 9,85 zł/m3 za zimną wodę, którą trzeba podgrzać, czyli ciepła woda to 21,44 zł/m3
1m3 = 1.000 litrów, więc odpowiednio
1l zimnej wody to 0,00985 zł
1l ciepłej wody to 0,02144 zł

Załóżmy, że nasza kąpiel to 80 litrów. Stosując proporcje 30 do 70, wychodzi nam 24 litry zimnej wody i 56 litrów ciepłej wody.

24l * 0,00985 zł/l = 0,2364 zł
56l * 0,02144 zł/l = 1,20064 zł
razem 1,43704 zł

Do tego należy doliczyć wodę na opłukanie się w proporcjach pół na pół.
(0,00985zł/l + 0,02144zł/l)/2 = 0,03129/2 = 0,015645 zł/l
Przyjmując 8 litrów na dokładne spłukanie ciała wychodzi nam 0,12516 zł.

Daj coś zrobić facetowi…

W sumie 1,5622 zł za kąpiel, ale jeśli chcemy w wannie spędzić więcej czasu, na przykład czytając książkę lub licząc ile pieniędzy zaoszczędziliśmy dzięki temu blogowi, trzeba będzie dolać ciepłej wody. Chyba, że szykujemy się na zawody morsów. Wtedy można marznąć.

Jeśli bierzesz kąpiel codziennie, to w ciągu miesiąca wydasz na nią 46,80 zł, w ciągu roku będzie to już 569,40 zł – tylko na jedną osobę. Teraz pomnóż to przez liczbę domowników, którzy preferują kąpiel od prysznica i gotowe. Może warto poznać 10 najlepszych metod oszczędzania wody?

Ile kosztuje prysznic?

Jak w ogóle policzyć zużycie wody pod prysznicem? Przecież nie będiesz się myć z wiaderkiem i miarką! Nie musisz. Sprawdź przepływ w rączce natryskowej oraz deszczownicy. Są podawane przez producentów w litrach na minutę. Standardowa słuchawka ma przepływ od 5 do 9 l/min, a deszczownica od 7 do 12 l/min. Powinieneś znaleźć tę informację bez problemu na stronie producenta lub sklepu, w którym kupiłeś swoją armaturę.

Osobiście preferuję prysznic ciepły, czyli ani zimny, ani gorący. Używam przy tym proporcji 50 na 50, więc możemy przyjąć z obliczeń związanych z wanną, że koszt takiej wody to 0,015645 zł/l.

Przez około 5 minut mycia się korzystam z deszczownicy o przepływie 12l/min, jednak używam około 2/3 przepływu, co daje nam 8l/min, czyli 40 litrów wody. Prysznic 40l * 0,015645 zł/l = 0,6258 zł.

Najlepsze produkty bankowe Czerwiec 2022

Codziennie aktualizowane rankingi

Potem przez 2 minuty spłukuję się trochę chłodniejszą wodą – proporcje 60 do 40 odpowiednio dla zimnej i ciepłej wody. Słuchawka ma przepływ 9l/min, tu także korzystam z 2/3 przepływu co daje 6l/min wody. W sumie 12l co daje 4,8l zimnej i 7,2l ciepłej wody:
7,2l * 0,00985 zł/l = 0,07092 zł
4,8l * 0,02144 zł/l = 0,102912 zł
Opłukanie 0,173832 zł

Całkowity koszt wzięcia natrysku to 0,799632 zł

Jeśli bierzesz prysznic codziennie to w ciągu miesiąca wydasz na niego 23,99 zł, w ciągu roku to już 291,87 zł i to tylko na jedną osobę. Teraz pomnóż to przez liczbę domowników którzy preferują prysznic od kąpieli i gotowe.

Ile oszczędzam biorąc prysznic?

Koszt kąpieli to 1,56 zł
Koszt prysznica to 0,80 zł
Oszczędność to 0,76 zł – prawie dwukrotność!
W skali miesięcznej to oszczędność 22,80 zł, a w ciągu całego roku to już 277,40 zł i to tylko na jedną osobę. Przy czteroosobowej rodzinie to ponad tysiąc złotych rocznie.

Ale ja już mam wannę i nie chcę remontować łazienki, żeby oszczędzić 73 grosze na 1 kąpieli!

Jeśli chcesz mieć prysznic, możesz go sobie zrobić bez brania urlopu specjalnie na tę okazję. W marketach budowlanych możesz dostać ścianki do zabudowy wanny, pełne z drzwiami lub tylko 1 szybę. Ceny wahają się od 500 do 900 zł. Do tego koszt nowej słuchawki prysznicowej z dłuższym wężem i zaczepem do ściany w zestawie (tańsze niż oddzielnie). To koszt od 30 do 90 zł. A wszystko zamontujesz w 1 wieczór lub cały weekend, jeśli okaże się, że potrzebujesz do pomocy szwagra.

Cała przeróbka może zamknąć się w kwocie do 600 zł, co przy 4 osobowej rodzinie będzie opłacalne już po 7 miesiącach.

A jeśli szkoda Ci czasu i pieniędzy na takie rozwiązania, to za 100 zł kupisz sobie komplet z nową słuchawką i wiszącą zasłonkę prysznicową z drążkiem rozporowym, który nie wymaga żadnej pracy. Dla czteroosobowej rodziny to inwestycja ze 100% zwrotem już po miesiącu. Jeśli chcesz jeszcze mocniej obniżyć koszty rachunków za wodę i mieszkasz w domu, rozważ własne ujęcie. W tym tekście znajdziesz darmowy kalkulator opłacalności budowy studni głębinowej.

Jak oszczędzać wodę pod prysznicem?

Jest kilka prostych metod, które pozwolą Ci ograniczyć koszty, jeśli Twój prysznic wychodzi drożej niż kąpiel w wannie.

  • Zmniejsz temperaturę wody – Obniżenie temperatury o kilka stopni przyczyni się do zmniejszenia udziału ciepłej wody, a tym samym zredukuje całościowy koszt kąpieli. Jeśli już musisz brać gorący prysznic, opłucz się chłodną lub zimną wodą, świetnie pobudza.
  • Przybliż się do strumienia wody – Jeśli używasz bocznych natrysków stań do nich jak najbliżej. Jeśli możesz, opuść niżej górny strumień, inaczej po drodze woda zdąży się ochłodzić, przez co znowu podnosisz temperaturę. Dzięki temu możesz używać zimniejszej wody, czując się równie komfortowo.
  • Ogranicz strumień wody – Przeważnie lanie wody na maksa to używanie zbyt dużego ciśnienia, marnujesz wodę i pieniądze, a wcale nie jesteś od tego czystszy.
  • Skróć czas kąpieli – Zamiast śpiewać kolejny hit udając, że jesteś gwiazdą większą niż Krzysztof Krawczyk, zrób co trzeba i wyskakuj z kabiny.
  • Kup sobie wypasioną baterię – Taką z ogranicznikiem przepływu wody, temperatury i termostatem. Nie dość, że od razu będziesz mieć ciepłą wodę, to nie będziesz marnować czasu na szukanie idealnej równowagi między parzy, a zaraz tu zamarznę. Nie odkręcisz też więcej wody niż potrzebujesz, jeśli nie użyjesz specjalnego przycisku. Oszczędzasz więc mnóstwo czasu i pieniędzy. Choć to rozwiązanie najbardziej opłacalne dla osób planujących remont lub dopiero urządzających się. W perspektywie lat, zwraca się z nawiązką.
  • Zakręć wodę, żeby się namydlić – Zwilż ciało, zakręć wodę, namydl, odkręć wodę, spłucz. To proste i nie jesteś już polem walki między mydłem, a wodą. Przy okazji oszczędzania wody, w ten sposób zużyjesz też mniej środków higienicznych, które kosztują zdecydowanie więcej, niż H2O.
  • Postaw kosmetyki pod ręką – Zamontuj sobie półkę, albo jeszcze lepiej wnękę w ścianie – to modne i wygodne. Skrócisz tym samym czas kąpieli. Od 2 przysiadów po szampon i żel nie będziesz mieć seksownych pośladków, a schylanie się po mydło zostaw więźniom w zakładach karnych.

Oszczędzaj środowisko

Kąpiel w wannie wraz z opłukaniem się to 88 litrów wody, a prysznic to 52 litry. Różnica wynosi aż 36 litrów wody (może być też znacznie większa). Tyle więcej codziennie spuszczasz do kanału. Rocznie to 13.140 litrów wody.

Gdyby przeliczyć to na zalecane spożycie 2 litrów wody dziennie, przez cały rok swoje pragnienie mogłoby zaspokoić 18 osób. To jakaś afrykańska wioska, której Ci nie żal, bo 7 lat temu dałeś bezdomnemu wziąć 2 złote z wózka w markecie i to tyle w kwestii zbawiania świata. A może jednak powinno Ci na tym zależeć? Wiem, że oni nie skorzystają z naszej wody, ale czy to powód, by ją marnować?

Teoria czy praktyka?

Mogłeś już dawno domyślić się wyniku tego starcia i pewnie też nie raz to słyszałeś. Tak, prysznic jest tańszy, ale teraz wiesz już o ile. Dzięki temu wiesz też, że jeśli bierzesz dwa razy dłuższy prysznic, możesz się na nim spłukać bardziej, niż na kąpieli w wannie. Dlatego bierze się długą kąpiel, a szybki prysznic. Nie odwrotnie.

Zachęcam Cię, abyś sam policzył, na ile Ci się to opłaca. Nie musisz stosować wszystkich wskazówek o oszczędzaniu pod prysznicem. Wybierz te, które uznasz za stosowne. Pamiętaj, że z oszczędzaniem masz się czuć dobrze. Nie musisz stosować wszystkich wymienionych metod.

Podobne teksty

Skomentuj

7 komentarzy

Psyche Tee 30 grudnia 2019 - 15:42

No tak, to bardzo wyraźnie pokazuje, gdzie nam czasami umykają pieniądze, co nie tak łatwo jest zobaczyć…

Odpowiedz
Aga 24 stycznia 2020 - 00:32

Szacun za takie dokładne wyliczenia! I nie ma zaskoczenia, chociaż wolałaym mieć w domu wannę ;).

Odpowiedz
Agnieszka 13 kwietnia 2020 - 18:54

Bez obliczeń pozwolę sobie nie zgodzić się. Jestem
zmarzluchem jakich mało. Kilka razy miałam wątpliwą przyjemność użycia prysznica w hotelu. Nie umiem się namoczyć – namydlić – opłukać i wyjść . Do wanny nalewam wody przez ok. 10 minut. Pod prysznicem stoję 20 minut a woda (gorąca) musi lecieć cały czas bo momentalnie czuję wyjątkowo nieprzyjemny dla mnie chłód. Pomijam już konieczność wykonania dłuższych zabiegów pielęgnacyjnych jak np golenie nóg itp. Więc… czasem trzeba wziąć też takie aspekty do obliczeń. Ponadto kiedy chce się tylko umyć nalewam sobie troszeczkę wody do wanny dosłownie 30l. (wiem to od czasu awarii pieca kiedy musiałam nagrzać wody w 5l. garnkach :)) Ja wiem że po zamontowaniu prysznica poszłabym z torbami!

Odpowiedz
Rafał Walaszek 13 kwietnia 2020 - 19:17

Hej Agnieszka, wszystko zależy od tego jak się korzysta, dlatego dołączam kalkulator. Każdy wtedy sam oceni, co jest dla niego tańsze 😉

Odpowiedz
Danuta 7 maja 2020 - 23:34

nie jestem zmarzluchem – wprost przeciwnie – zawsze mam ciepłe dłonie i stopy,
długa kąpiel mnie osłabia, dlatego wolę szybki, energetyzujący prysznic,
oczywiście w łazience musi być przyjemnie ciepło,
dobrze, że jest to oszczędniejsza forma dbania o higienę

Odpowiedz
blogierka 8 maja 2020 - 01:23

Cenne informacje. Ja kierowałabym się jednak chyba wygoda przy zakupie mieszkania a nie finansami 🙂

Odpowiedz
Kasia 11 października 2020 - 09:29

U mnie mąż tylko prysznic. Ekonomiczny ,szybki 🙂 ja prysznic stosuje gdy chce się szybko odświeżyć,jednak wanna to dla mnie rytuał. Świece , tablet z serialem, maska na twarz ,spędzam tam około 50 min jeśli już wejdę. Ponadto wodę puszczam malusieńkim strumieniem , ponieważ uwielbiam dźwięk wody,uspokoją mnie. Nie leje wody po czubek. Dodatkowo,po wykąpaniu nie wylewam jej , używamy jej do spuszczania wody w toalecie . Może dla kogoś to sknerstwo ,dla mnie jest to nie marnotrawienie a i wysokość zużycia się obniżyła.

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej