fbpx

Podstawy Finansów – cykl edukacyjny dla osób chcących zapanować nad własnymi pieniędzmi

przez Rafał Walaszek

Jeżeli nie panujesz nad swoimi finansami ale chcesz to zmienić, to trafiłeś w najlepsze miejsce jakie możesz sobie wyobrazić. Zaczynamy cykl edukacyjny Podstawy Finansów.

Jeśli czytasz mój blog od jakiegoś czasu to wiesz, że staram się zamieszczać na nim wpisy poruszające daną tematykę jeden po drugim. Poruszałem już tematy związane z wodą, prądem oraz jedzeniem, będzie też gaz, ogrzewanie i będziesz mógł mnie nazwać kapitanem planetą. Wyczerpanie tematów z jednej dziedziny i dopiero rozpoczęcie innej uznałem za dobry pomysł i zdania nie zmieniłem. Nadal wolałbym odhaczyć z listy daną kategorię i zabrać się za kolejną. Lubię porządek.

Jest tylko jeden problem, pisanie ciągle na ten sam temat jest dosyć nudne, tak bardzo, że aż mnie męczy. Do pisania, ze względu na czas, siadam prawie tylko w weekend, rzadko w tygodniu. Doszło do tego, że pół soboty próbowałem się zmusić do kolejnych artykułów z poruszanych już kategorii i tak mi minął dzień bez napisania ani jednej linijki tekstu, ale powiedziałem dość. Dla własnego dobra będę poruszał się między różnymi tematami, również z korzyścią dla Ciebie – w końcu tekst nie będący dla mnie męką przeczytasz z większą przyjemnością.

Po co o tym wspominam? Trochę się uzewnętrzniam, a oprócz tego, daję Ci znać, że zaczynamy cykl artykułów o budżecie domowym i finansach osobistych. Tak jak już wspominałem, nie będę leciał ciurkiem i artykuły będą publikowane na przemian z innymi, a może nie będą? Taki powiew świeżości może mi dać kopa na jakiś czas. Sam nie wiem, najlepiej zaglądaj do mnie regularnie, a wszystkiego się dowiesz. Ale wróćmy do sedna sprawy.

Różne metody oszczędzania na nic się nie zdadzą, jeśli nie będziesz miał podglądu na ich efekty. Dlatego w kilku kolejnych artykułach zapoznam Cię krok po kroku ze wszystkim czego potrzebujesz by ogarniać własne finanse. Czas, byś to Ty je kontrolował, a nie one Ciebie.

Modele oszczędzania typu odkładaj 10% wypłaty traktuje jak rady typu wydawaj mniej to będziesz mieć więcej. No jasne, że to działa, ale to tak, jakbyś zamiast dobrać sobie dietę i zestaw ćwiczeń, postawił na głodówkę. W obu przypadkach schudniesz, ale w tym pierwszym zrobisz to z korzyścią dla siebie, a w drugim po prostu osiągniesz cel. Zamiast ślepo ucinać 300 kalorii dziennie i to z dowolnych produktów pokaże Ci jak prowadzić zbilansowaną dietę, tfu. Budżet.

Musisz świadomie dzielić wypłatę na wydatki i oszczędności. Poznasz co stanowi Twoje koszty i z których będziesz mógł zrezygnować, a które muszą zostać w niezmienionej formie. Oszczędzanie pieniędzy jest ważne, ale równie ważne jest to o czym wiele osób zapomina – cel oszczędzania i zaplanowanie działań niezbędnych do jego osiągnięcia.

Pamiętaj, że początki są najgorsze, a potem jakoś już leci. Jeśli wytrzymasz pierwsze kroki, to potem będziesz działać siłą rozpędu. To co teraz wydaje się trudne, po pewnym czasie będzie wywoływało uśmiech politowania z własnej bezradności.

Co będzie się składało na cykl?

Tak na początek, w miarę potrzeb będę dodawał kolejne tematy. Dostaniesz też spis treści cyklu, byś mógł w każdej chwili wygodnie się po nim poruszać.

Będzie więcej cykli?

Jak najbardziej, nie zamierzam zostawić Cię na lodzie po tej serii artykułów. Nie będę zdradzał teraz wszystkich zaplanowanych atrakcji, ale na początek będzie też cykl o długach, zarabianiu i inwestowaniu.

Resztę ujawnię w odpowiednim momencie. Wolę dać informację o działaniach, które już posuwają się do przodu, niż przepraszać za puste obietnice. Zresztą parę spraw muszę przemyśleć, jeśli uznam coś za słaby pomysł, to go nie opublikuje, nie będzie zapychania dziur na blogu.

Podstawy Finansów – Cykl Edukacyjny

 1. Podstawy Finansów – wstęp do cyklu
 2. Wcześniejsza Emerytura
 3. Jak policzyć wartość netto
 4. Spisywanie wydatków
 5. Kategoryzowanie wydatków
 6. Po co mieć budżet domowy
 7. Budżet domowy – gotowe rozwiązanie
 8. Fundusz Awaryjny
 9. Fundusz Wydatków Nieregularnych
 10. Finansowa Poduszka Bezpieczeństwa
 11. Fundusz Celowy
 12. Budżet domowy przy nieregularnych dochodach
 13. Inflacja
 14. Inflacja stylu życia
 15. Jak oszczędzać bez budżetu domowego

Podobne teksty

Skomentuj

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej