fbpx

111 Sposobów na oszczędzanie do wprowadzenia od zaraz

przez Rafał Walaszek

Zrobiłem listę, po której nie możesz już powiedzieć, że nie masz pomysłu, gdzie szukać oszczędności. Mogłaby być kilka razy dłuższa, ale po co? To ładna liczba, a prześciganie się na to, kto ma dłuższego zostawmy niepewnym siebie facetom.

Porady są pogrupowane tematycznie, by łatwiej było znaleźć to, co Cię interesuję. Podział ten nie ma jednak żadnego znaczenia i nie musisz wprowadzać niczego na siłę. Stosuj tylko to, na co masz ochotę i jest dla Ciebie wygodne. Sam pominąłem wiele powszechnych pomysłów, które są zwyczajnie uwłaczające. Pamiętaj, że oszczędzanie nie powinno być wyrzeczeniem.

  • Jedzenie 1-21 (21 sposobów)
  • Dom i rachunki 22-42 (21 sposobów)
  • Zakupy 43-64 (22 sposoby)
  • Transport 65-74 (10 sposobów)
  • Rozrywka 75-84 (10 sposobów)
  • Finanse i banki 85-97 (13 sposobów)
  • Zmiana nawyków 98-111 (14 sposobów)

Kończę ten wstęp, bo i tak masz sporo czytania.

Jak oszczędzać na jedzeniu? 21 Sposobów

1. Zaplanuj posiłki

Przemyśl, co w kolejnym tygodniu będzie w Twoim menu. Dzięki temu dokładnie dowiesz się, ile i czego potrzebujesz. Wykorzystasz też to, co już masz, więc ograniczysz ryzyko zmarnowania jedzenia. Taki plan skraca Twoją listę zakupów i czas spędzony w kuchni.

2. Rób posiłki na kilka dni

Gotuj raz, a porządnie. Choć zużyjesz tyle samo produktów to oszczędzisz coś innego. Mnóstwo czasu, ale też prądu lub gazu do gotowania oraz wody do kilkukrotnego zmywania garów.

3. Zaplanuj zakupy – zrób listę

Na zakupy wyruszaj tylko z listą i trzymaj się jej. Spontaniczne zakupy kończą się tym, że nie kupujesz części potrzebnych rzeczy, więc i tak musisz wrócić do sklepu. Oprócz tego weźmiesz kilka produktów, których wcale nie potrzebujesz.

4. Nie przepłacaj za produkty – znaj ich ceny

W każdym sklepie jedne produkty są tańsze niż w innych, z kolei część z nich jest droższa. W mojej okolicy Biedronka ma najtańsze warzywa, Selgros mięso i chemię, a Carrefour soki. Poznaj ceny w Twojej najbliższej okolicy.

5. Ogranicz słodycze i gazowane napoje

Są drogie, nie najadasz się nimi i w większości szkodzą zdrowiu. Jeżeli nie wiesz jak bardzo, zajrzyj na blog Doktor Ania. Bez patyczkowania się wyjaśni Ci, dlaczego produkty, które uwielbiasz możesz śmiało znienawidzić.

6. Kupuj marki własne sklepów – testuj tanie produkty

Marka nie oznacza dobrej jakości, a niszowa nazwa jej braku. Produkty pod marką sieci marketów mają tych samych producentów, co artykuły dobrze znane Ci z reklam. Stosowną informację znajdziesz na opakowaniu. Liczy się skład. Sprawdź go i przetestuj, czy produkt za pół ceny spełnia Twoje oczekiwania.

7. Ogranicz jedzenie na mieście

Nie wydaje się to wielkim wydatkiem, dopóki nie policzysz miesięcznych i rocznych wydatków. Obiad za 40 zł, kawa za 12 zł, do tego ciastko za 15 zł. Szybko się zbiera. Przyjemność nie jest warta kilku tysięcy rocznie, jeżeli wiecznie brakuje Ci do pierwszego.

8. Rób zakupy spożywcze w internecie

Ceny są bardzo podobne do tych stacjonarnych, a dostawa jest płatna tylko przy małych kwotach, które i tak przekroczysz. Koszyk podlicza się automatycznie, więc odpada problem złej ceny. Do tego oszczędzasz mnóstwo czasu i nie łapiesz się na dodatkowe sztuczki marketingowe. Szczegółowo opisuję i porównuję ceny w tekście czy opłaca się robić internetowe zakupy spożywcze?

9. Szykuj własne jedzenie do pracy lub szkoły

Zamiast przepłacać za lunch, pana kanapkę czy szkolny sklepik zrób coś swojego. Możesz postawić na pełnowartościowy posiłek za ułamek ceny. Do tego będziesz mieć pewność, co je Twoje dziecko. Nie ma się co oszukiwać, że kupi jabłko i banana zamiast czipsów i batona.

10. Rób własne produkty spożywcze

Piecz chleb, rób ciasta i dżemy, kiś ogórki itd. Masz mnóstwo możliwości, które jeszcze pokolenie temu były codziennością. Masz wtedy pełną kontrolę nad składem. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i zdrowie.

Najlepsze produkty bankowe Maj 2022

Codziennie aktualizowane rankingi

11. Własna kawa na wynos

Zamiast przepłacać za kawę w kawiarni możesz zrobić ją w domu i zainwestować w porządny kubek, który schowasz do torby, czego nie możesz zrobić z papierowym. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, to warto zainwestować w dobry sprzęt. Sprawdź moje wyliczenia i zobacz, jaki ekspres do kawy najbardziej się opłaca. Dołączam darmowy kalkulator.

12. Nie rób zapasów

Jeśli masz coś zjeść szybko, nie kupuj tego dużo. Może i 5 kg jabłek opłaca się bardziej niż 1 kg, ale nie ma to żadnego znaczenia, jeśli część z nich wyrzucisz do śmietnika.

13. Rób zapasy

Jeżeli często kupujesz produkty z długim terminem przydatności, jak makarony czy puszki, to na promocji zrób sobie zapas. Oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też czas, gdy za 2 tygodnie nie będziesz musiał specjalnie iść do sklepu.

14. Regularnie przeglądaj zapasy jedzenia

Dobrze wiem, że nie raz wyrzuciłeś produkt, który „jakoś się zaplątał i minęła mu data”. Przeglądaj szafki, lodówkę i spiżarnię raz w miesiącu lub przed dużymi zakupami. Zbliżający się termin ważności oznacza wystawienie danej rzeczy na pierwszy plan. Jeżeli masz z tym problem, sprawdź mój poradnik – 5 sposobów jak nie marnować jedzenia.

15. Porównuj cenę za kilogram, a nie opakowań

Masło za 6,99 zł za 250 g czy 5,99 zł za 200 g? Jeżeli przeliczysz cenę na kg, to wyjdzie Ci odpowiednio 27,96 zł i 29,95 zł. To droższe jednak wychodzi taniej. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy i tak kupujesz kilka sztuk tego samego produktu. Obok ceny jednostkowej małym drukiem prawie zawsze podana jest cena za kilogram lub litr.

16. Nie kupuj jedzenia dla poprawy humoru

Wolisz mieć gruby portfel i płaski brzuch czy odwrotnie?

17. Jedz powoli

W szczególności, jeżeli stołujesz się na mieście. Przy szybkim jedzeniu informacja o sytości nie dociera do Ciebie tak szybko jak powinna, więc bierzesz coś ekstra. Za godzinę czujesz się przejedzony, co oznacza, że sporo przepłaciłeś.

18. Zrezygnuj z butelkowanej wody

Zamiast marnować pieniądze na wodę butelkowaną i przyczyniać się do ton plastiku w środowisku zainwestuj w filtry. W domu możesz mieć dzbanek, a do pracy, szkoły czy na wycieczkę zabrać butelkę z filtrem. Wystarczy wlać kranówki i gotowe. Rocznie to nawet 3.500 zł oszczędności. W moim poprzednim artykule możesz zobaczyć dokładne wyliczenia opłacalności, a także policzyć wszystko na darmowym kalkulatorze.

19. Gotuj ze znajomymi

Zamiast wychodzić tłumem do restauracji, możecie się spotkać u jednego z Was. Każdy może przynieść 1 gotową potrawę. Jeżeli to lubicie i nie macie dwóch lewych rąk, możecie spróbować wspólnego gotowania. To świetna zabawa i zacieśnianie więzi. Dopóki nikt się nie otruje.

20. Posadź własne warzywa

Masz wtedy całkowitą pewność, że spożywasz zdrowe warzywa, a nie zestaw małego chemika. Najlepszym wyborem jest budowa małej szklarni w ogrodzie, która zwraca się nawet w 2 sezony. Jeżeli natomiast mieszkasz w bloku, to możesz hodować w mini szklarni zioła, które są okropnie drogie. Oszczędności potrafią być ogromne, a do tego zyskujesz dodatek do wnętrza.

21. Zamów wigilię lub inne świąteczne dania

Zrobiłem dokładne obliczenia kosztów 12 potraw wigilijnych przy samodzielnym przygotowaniu i zamówieniu w 50 firmach. Różnica jest minimalna, a oszczędzasz kilkanaście godzin stania w garach, zmywania, zakupów, stania w kolejkach i korkach w drodze do sklepu.

Jak oszczędzać w domu i na rachunkach? 21 Sposobów

22. Przy budowie domu zastosuj materiały energooszczędne

Początkowy wydatek może być duży, ale skoro masz tu spędzić kolejne kilkadziesiąt lat, to coroczne oszczędności szybko się zwrócą. Rachunki za ogrzewanie czy prąd do klimatyzacji będą wyraźnie niższe.

23. Kupuj sprzęt o lepszej klasie energetycznej

Mniejsze zużycie to niższe rachunki, jednak urządzenia wyższej klasy mają odpowiednio wyższą cenę. Nie wiesz, kiedy to się opłaci, a kiedy nie? Policzyłem to za Ciebie, sprawdź mój darmowy kalkulator opłacalności sprzętów.

24. Przeprowadź się bliżej pracy, jeśli wynajmujesz mieszkanie

Może nie oszczędzisz na czynszu, ale na pewno na czasie. Krótszy dojazd to nie tylko mniej paliwa (o ile używasz auta), to także dłuższy sen i szybszy powrót do domu. Po co marnować życie na stanie w korkach?

25. Zmień dostawcę prądu

Prawie nikt z nas nie zmienia dostawcy prądu. Nawet przy przeprowadzce wybieramy domyślnie narzuconego i tak zostaje z nami do końca naszych dni. To strata kasy! Zobacz, jak poprawnie czytać rachunek za prąd i sprawdź, czy nie przepłacasz.

26. Zmień taryfę energetyczną

Oprócz dostawcy prądu, możesz też wybrać sposób rozliczania. Całodobowa, godzinowa i weekendowa, czyli G11, G12 i G12w. Na moim darmowym kalkulatorze możesz sprawdzić, która najbardziej Ci odpowiada, a także wprowadzić stawki wszystkich dostawców i przekonać się, u którego będzie najtaniej.

27. Nie kredytuj dostawców

Większość faktur to jedynie prognozy zużycia (prąd, woda, gaz, ogrzewanie), szczegółowe rozliczenie przychodzi co pół roku. Nie płać na zapas. Ustal niską zaliczkę, a resztę dopłacisz za 6 miesięcy. Niech Twój kapitał w tym czasie zarabia odsetki na oprocentowaniu.

28. Odłącz nieużywane urządzenia

Skoro z nich nie korzystasz, w ogóle odłącz je od kontaktu. A najlepiej sprzedaj, zamiast zagracać sobie mieszkanie.

29. Wyłącz zbędny tryb czuwania urządzeń elektrycznych

Czerwona dioda oznacza gotowość do włączenia, ale może Cię to sporo kosztować. Niektóre sprzęty potrafią ciągnąć nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Przy kilku takich urządzeniach to kilkaset złotych rocznie za nic. Użyj listwy z wyłącznikiem. Jednak nie każdy sprzęt wyczyści Twój portfel. Możesz to szybko sprawdzić na moim darmowym kalkulatorze.

30. Zrób audyt rachunków

Nie ma powodu, aby przepłacać za usługi, z których nie korzystasz. Dodatkowe 200 kanałów w TV, za szybki internet, za duży pakiet internetu mobilnego, subskrypcje, prenumeraty itd. Przejrzyj to wszystko i sprawdź, ile tak naprawdę wykorzystujesz.

31. Aktywuj e-faktury i inne zniżki w rachunkach

Elektroniczna faktura zamiast papierowej to nie tylko oddech dla środowiska, ale też 5 zł miesięcznie mniej na rachunku. U niektórych usługodawców można też wyrazić zgodę na kontakt marketingowy za kolejne 5 zł miesięcznego upustu. Dzwonią raz na kilka miesięcy, a i tak możesz ich zbyć po 10 sekundach. Rocznie masz w kieszeni 120 zł.

32. Zmieniaj dostawców usług

Operator komórkowy, dostawca internetu czy kablówki najlepsze oferty ma zawsze dla nowych klientów. Wiernych traktuje się jak bankomaty i tylko ciągnie kasę. Przy końcu umowy zainteresuj się ofertą innego dostawcy. Nawet jeżeli nie masz ochoty nic zmieniać, to zadzwoń na infolinię i powiedz, że chcesz zrezygnować oraz poproś o kontakt z działem utrzymania klienta. Przedstaw ofertę konkurencji i swoje niezadowolenie. Otrzymasz dużo lepsze warunki niż dotychczas. Czasem zaoferują niższą cenę za to samo, a czasem będziesz płacił tyle samo, ale za większy pakiet.

33. Wyłącz zbędne usługi

Przy zawieraniu nowych umów sieci uwielbiają aktywować Ci usługi bez powiadomienia. Dodatkowe zabezpieczenie internetu, którego nie potrzebujesz, pakiet roamingu i inne wynalazki. Nigdy z tego nie skorzystasz, ale miesięcznie zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych.

34. Zmień oświetlenie na energooszczędne

Kiedyś LEDy były drogie, ale teraz są tanie i nie ma powodu, by z tego nie skorzystać. Wymiana standardowej żarówki na ledową zwróci się nawet w mniej niż miesiąc. Jeśli nie wierzysz, przygotowałem o tym specjalny tekst i kalkulator, możesz w nim samodzielnie zmieniać dane.

35. Naucz się korzystać z lodówki

Zużywa nawet 30% prądu w całym domu, jest to więc sprzęt, który znacząco wpływa na rachunek za prąd. Zużycie można mocno obniżyć, jeśli poprawisz choć kilka z 27 błędów w eksploatacji lodówki.

36. Uruchamiaj pełną zmywarkę

Owszem, zmywarki mają program czyszczenia tylko dolnego wsadu, ale nie ma to żadnego sensu ekonomicznego. Oszczędzasz mikroskopijną ilość wody, za to wydajesz tyle samo na tabletkę, która jest głównym kosztem obok prądu. Nie wierzysz? Sprawdź moje obliczenia w porównaniu kosztów zmywania ręcznego i w zmywarce.

37. Zamontuj w kranach perlatory

Kosztują grosze, a spieniają wodę, co przekłada się na jej mniejsze zużycie. Rocznie to nawet kilkaset złotych oszczędności. Przy okazji dbasz o środowisko, a skoro Ci na tym zależy, to może też sprawdzisz 10 sposobów oszczędzania wody?

38. Bierz prysznic zamiast kąpieli

Według moich wyliczeń rocznie to 266,45 zł oszczędności na osobę, dla 4 osobowej rodziny to ponad tysiąc złotych oszczędności rocznie. Obliczenia i kalkulator możesz sprawdzić tutaj.

39. Kup sztuczną choinkę

Dla niektórych świętokradztwo, dla innych sposób na oszczędności. Zakup zwróci Ci się już po roku, a prawdopodobnie posłuży bardzo długo. Pamiętaj, że grudzień to czas wzmożonych wydatków. Prezenty, dania wigilijne, sylwester no i choinka. Zapłać raz i miej spokój na lata. Napisałem cały tekst z porównaniem choinek sztucznych, prawdziwych i w donicach. Znajdziesz też w nim informację, dlaczego choinka wcale nie jest tak ważna jak Ci się wydaje.

40. Ogrzewaj taniej i skuteczniej

Zamiast kręcić termostat do oporu, zastosuj kilka prostych metod na ten sam komfort przy niższych o kilkaset złotych rocznie rachunkach. Wystarczy uszczelnić drzwi i okna, nie zasłaniać grzejników i regularnie je odpowietrzać oraz zamontować ekran zagrzejnikowy. Jest tego całkiem sporo, dlatego przygotowałem specjalną listę 23 sposoby na tańsze ogrzewanie.

41. Twórz tanią chemię domową

Każdy Polak przynajmniej raz w życiu wyczyścił coś octem lub sodą oczyszczoną. To grosze, a działa. W internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na ekologiczne proszki i pasty.

42. Wyrób kartę mieszkańca

W wielu miastach funkcjonuje karta mieszkańca, która uprawnia dodatkowych zniżek w komunikacji miejskiej czy wybranych sklepach, a także darmowe wejścia do atrakcji turystycznych i kulturowych. Sprawdź, co oferuje Twoje miasto.

Jak oszczędzać na zakupach? 22 Sposoby

43. Kupuj za gotówkę

Bierz na zakupy tylko tyle, ile masz wydać. Wydając gotówkę tracisz namacalny przedmiot, który Twój mózg kojarzy ze stratą. To zjawisko nie występuje w przypadku płatności kartą, więc ciężej jest zapanować nad wydatkami.

44. Korzystaj z kuponów rabatowych

Możesz je szybko znaleźć w internecie, ale szukaj ich tylko do tych produktów, które i tak miałeś kupić. Nie kupuj więcej, tylko dlatego, że jest zniżka. Wtedy nie oszczędzasz, a tracisz. Sprawdź mój poradnik: po czym poznać, czy warto korzystać z kuponów rabatowych?

45. Kupuj prezenty przez cały rok

Najlepsze ceny są po sezonie, gdy sklepy czyszczą magazyny z zalegających produktów. Uniwersalne produkty będą tak samo dobre teraz, jak i później.

46. Rób prezenty samodzielnie

Jeśli masz jakiś pomysł i odrobinę zdolności manualnych. Trochę zaoszczędzisz, a sam prezent będzie bardziej osobisty.

47. Wymieniaj się usługami zamiast prezentami

Zamiast wydawać pieniądze, możecie umawiać się na wzajemną pomoc jak opieka nad dziećmi, pomoc w malowaniu mieszkania itp.

48. Jeśli chcesz dostać konkretny prezent, zrób listę

Nie jest to u nas szalenie popularne, ale zawsze możesz zapoczątkować trend wśród znajomych. Róbcie listy, kto i co chce dostać. Reszta dzieli się taką listą i każdy kupuje coś, czego naprawdę potrzebujesz, zamiast kolejnych skarpet i mandarynek.

49. Korzystaj z kart podarunkowych

Często dostajemy taką kartę, chowamy do szuflady i zapominamy. Mają one określone daty ważności, więc może się okazać, że Twój kupon na 100 zł jest już nic nie warty. Przeglądaj od czasu do czasu takie prezenty. A jeżeli sam chcesz taki komuś podarować, to zastanów się 2 razy. Są 4 argumenty za i 1 duży przeciw. Przeczytasz o nich w moim tekście: czy karta podarunkowa to dobry prezent?

50. Korzystaj z programów lojalnościowych

O ile to się opłaca, bo i tak w danych miejscach często robisz zakupy. Może to być Twój ulubiony supermarket czy sieć odzieżowa. A jeszcze lepiej zbierać punkty w dużych programach zrzeszających setki sklepów. Nie zakładaj specjalnej karty tam, gdzie bywasz rzadko, będziesz dobierać produkty, żeby nabić punkty, a to głupota. Zobacz, jak odróżnić dobry i zły program lojalnościowy.

51. Kupuj poza sezonem

Najtańszą kurtkę zimową kupisz na wiosnę, a klimatyzator zimą. Korzystaj z tego i przestań płacić pełne ceny.

52. Kupuj towar z ekspozycji

Uda się tylko w przypadku ostatnich sztuk, ale rabaty są duże. Patrz tylko, czy sprzęt nie jest zniszczony i nic w nim nie brakuje. W przypadku ubrań jest jeszcze lepiej. Masz pewność, że ta para spodni była tylko na manekinie i nikt nie wpychał w nią swojej grubej dupy.

53. Kupuj na likwidacji sklepu

Towar musi zejść, bo nikt nie chce go magazynować. Obniżki są potężne, szczególnie na meble i inne wielkogabarytowe rzeczy.

54. Kupuj w outletach

Zamiast biegać od sklepu do sklepu w poszukiwaniu promocji, możesz odwiedzić outlet. Większość sklepów ma tam towar z końcówki kolekcji, wyprzedaży lub likwidacji innych sklepów. Produkty są pełnowartościowe i mają normalne gwarancje, ale cena jest przeważnie dużo niższa.

55. Nie kupuj impulsywnie

Jeżeli nie planowałeś czegoś kupić, ale nagle bardzo masz na to ochotę, to dam Ci rękę uciąć, że nie jest to przemyślany zakup. Poczekaj kilka dni, Twój zapał ochłonie i przekonasz się, czego naprawdę chcesz. Może Ci się przydać tekst jak odróżnić zachcianki od potrzeb.

56. Nie kupuj przedłużonej gwarancji

Sprzęt zepsuje się pewnie dopiero po jej upływie, a nawet jeśli w trakcie, to i tak nie obejmuje ona tej usterki. Po prostu tego nie rób, to nigdy się nie opłaca.

57. Kontroluj ceny

Będąc w sklepie stacjonarnym możesz szybko porównać ceny danego produktu na Ceneo lub Allegro. Przekonasz się czy krzykliwa plakieta promocja to faktycznie okazja.

58. Nie bierz dzieci na zakupy

Sklepy są najeżone pułapkami, którym ulegają dorośli, a co dopiero dzieci. Wymieniłbym kilka, ale jest tego bardzo dużo. W moim artykule opisuje 82 chwyty sprzedażowe stosowane w sklepach. No ciekawe ile z nich znasz.

59. Nie poprawiaj sobie humoru zakupami

Po powrocie do domu policzysz ile wydałeś i szlag wszystko trafi. Ani humoru, ani pieniędzy.

60. Oddawaj produkty, których nie jesteś pewien

Skoro już spełniłeś swoją zachciankę zamiast pomyśleć, ale w domu otrzeźwiałeś, to tym razem podejmij słuszną decyzję. Zamiast machnąć ręką i stwierdzić, że niech już będzie – idź i zwróć produkt. W innym wypadku to strata kasy, a Ty przecież czytasz listę sposobów na oszczędności.

61. Nie kupuj pamiątek

Ciupaga z napisem Zakopane wydaje Ci się świetnym pomysłem, póki nie przywieziesz jej do domu. Później przez lata będziesz przestawiać ją z kąta w kąt.

62. Kupuj poza serwisami aukcyjnymi

Ogromna część sprzedawców na Allegro to firmy posiadające własne sklepy internetowe. W opisie bez problemu znajdziesz adres, gdzie cena może być niższa ze względu na brak prowizji. Nie łamiesz przy tym regulaminu platformy.

63. Negocjuj

Jeśli się uda, zapłacisz mniej. Jeżeli nie, to zapłacisz tyle, co przed pytaniem. Nic nie stracisz, a chwila rozmowy może oznaczać opuszczenie ceny.

64. Wypisz się z newsletterów

W większości przypadków to jedynie spam reklamowy, który ma za zadanie wcisnąć Ci jakiś produkt. Codziennie widzisz kilka nowych wiadomości i wszystkie musisz kasować? Możesz śmiało założyć nowy adres e-mail. Nie stracisz żadnych kont w serwisach internetowych, w ustawieniach możesz podmienić adres na nowy.

Jak oszczędzać na transporcie? 10 Sposobów

65. Planuj wyjazdy z wyprzedzeniem

Nie tylko rezerwacja hotelu jest tańsza, ale też same bilety. W PKP można dostać do 30% zniżki, a niektóre połączenia autokarowe są nawet za 1 złotówkę.

66. Wybieraj optymalny środek transportu

Możesz tanio pojechać autokarem, ale wracać lepiej będzie pociągiem lub nawet samolotem. Sprawdzaj wszystkie rozwiązania. Nie warto tłuc się 12 godzin w pociągowym przedziale przy aromacie kanapki z salcesonem, gdy za 20 zł (i w 2 godziny) więcej polecisz samolotem.

67. Jeździj ekonomicznie

Redukcja, gaz i lewy pas daje +10 respektu wśród fanów fast and furious. W rzeczywistości i tak będziesz stać w tym samym korku co inni, za to wyprzedzą Cię, gdy po raz kolejny zjedziesz zatankować.

68. Dbaj o stan techniczny auta

Odpowiednie ciśnienie w oponach, brak wycieków czy brania oleju pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo kasy. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa zużycie paliwa do 4%, a zmniejsza czas eksploatacji opon nawet o 30%.

69. Korzystaj z podwózek

Sporo pracowników mieszka niedaleko siebie i z chęcią się podwożą. To się po prostu opłaca. Nie płacisz pełnej ceny za paliwo, ale prawdopodobnie odpalisz komuś tego piątaka dziennie. Oprócz tego nie musisz martwić się parkowaniem, ewentualną stłuczką i możesz jeszcze się zdrzemnąć.

70. Jeździj rowerem

Oszczędzisz i na paliwie i na karnecie na siłownię. Tylko nie oszukuj i nie pchaj się z rowerem do autobusu. Jeżeli trasa do pracy jest zbyt długa, nie musisz pedałować codziennie. Może to być raz czy dwa w tygodniu.

71. Nie łam przepisów

Mandaty są drogie. Nie zachowuj się jak szeryf, a wszyscy będą Cię lubić i zostanie Ci kilka stów w kieszeni. To samo tyczy się parkowania w niedozwolonych miejscach na awaryjnych. To, że mrugasz na pomarańczowo niczego nie zmienia.

72. Zmień auto na ekonomiczne

Dużo jeździsz i nie możesz sobie pozwolić na brak samochodu? Wybierz coś z mniejszym spalaniem lub zamontuj gaz. Gaz i benzyna – normalna rodzina, LPG to nie ideologia!

73. Pozbądź się auta

Jeśli przejeżdżasz dziennie kilka kilometrów, to oprócz wygody nie masz żadnego argumentu. Finansowo się to nie broni. Utrata wartości, OC, przegląd, naprawy, paliwo, parking… 

74. Kupuj tanie ubezpieczenie

Korzystaj z porównywarek i nie przyzwyczajaj się. OC to OC, bierzesz najtańsze. Do tego korzystaj z przysługujących Tobie lub partnerowi zniżek. No i oczywiście płać za cały rok od razu. Raty podnoszą koszt ubezpieczenia nawet o kilka procent. Przy jednoczesnym ubezpieczeniu domu i auta można wyrwać dodatkowy rabat.

Jak oszczędzać na rozrywce? 10 Sposobów

75. Znajdź darmową rozrywkę

Oprócz spacerów czy zabawy w chowanego z dziećmi, możesz znaleźć też coś ciekawszego. W wielu miastach możesz skorzystać za darmo z kina w plenerze, koncertów czy pokazów. Wstęp jest wolny lub wiąże się z dobrowolną zbiórką na cel charytatywny.

76. Korzystaj z cyklicznych zniżek

Zamiast na premierę filmu w sobotę, możesz iść do kina za kilka dni. Jest pełno promocji – środy z Orange, wtorki z kiełbasą krakowską itp. Cena jest zdecydowanie niższa. A jeśli chodzisz do kina naprawdę często, to rozważ zakup karty rocznej. Możesz dzięki niej oglądać wszystko, zawsze i bez ograniczeń. Zwraca się już przy 1-2 seansach miesięcznie.

77. Zjedz przed, albo po kinie

Przekąski w kinach są bardzo drogie, mało zdrowe i robią z Ciebie tego wkurzającego mlaskacza. Za te same pieniądze lepiej zjeść porządny obiad w restauracji, gdzie przy okazji możecie porozmawiać.

78. Odpuść sobie czasopisma

Po pierwsze to strata czasu, a po drugie pieniędzy. Jeśli już musisz, czytaj je za darmo online. Żeby zachęcić potencjalnych klientów do prenumeraty, na stronach pojawia się darmowo część tekstów. I zastanów się, czy to cokolwiek wnosi do Twojego życia.

79. Czytaj e-booki

Są tańsze od papieru, nie zajmują miejsca w domu i masz zawsze wszystkie w 1 miejscu w czytniku. Od czytnika wcale nie psują się oczy, a ceny są kilkukrotnie niższe. Nie wierzysz? Wejdź w jakąkolwiek z moich recenzji i sprawdź na jej końcu porównywarkę cen. E-book jest tańszy nawet trzykrotnie od najtańszego drukowanego egzemplarza.

80. Gry na konsole kupuj w pudełkach

Dystrybucja cyfrowa jest coraz powszechniejsza, ale póki możesz, kupuj płyty. Najlepiej używane. Zapłacisz ułamek ceny, a sam możesz odsprzedać nośnik. Takim sposobem można grać prawie za darmo, o ile nie rzucasz się na nowości i możesz trochę poczekać.

81. Korzystaj z biblioteki

Jeśli uwielbiasz książki, ale budżet się nie spina, to lepiej wypożyczać, niż wydawać kasę. Na nowości trochę poczekasz, ale mamy już tyle książek, że na pewno znajdziesz coś dla siebie od zaraz.

82. Wymieniaj się książkami

Jeżeli Twoi znajomi czytają podobne książki, to możecie się nimi wymieniać. Nie ma potrzeby kupowania przez kilka osób tej samej pozycji. Im Was więcej, tym większe oszczędności. Jeśli szukasz dobrych książek biznesowych, to sprawdź moje szczere recenzje.

83. Zaproś znajomych do domu

Każde wyjście na miasto kosztuje i to niemało. Spotkajcie się na domówce, za każdym razem u kogoś innego. Może będziecie razem gotować włoskie dania, może pogracie w planszówki, a może po prostu się schlejecie. Wasza sprawa.

84. Baw się z dziećmi, zamiast kupować im nowe zabawki

Możesz kupować dzieciom najdroższe zabawki w gigantycznych ilościach, ale i tak nie da to im żadnej radości, gdy będą musiały bawić się same. Najprostsza zabawa w chowanego wzmocni waszą więź i Twój portfel. Poświęć im trochę czasu, to może ktoś Ci poda szklankę wody na starość.

Jak oszczędzać na finansach i bankach? 13 Sposobów

85. Używaj tylko darmowych kont

Nie ma żadnego powodu, aby korzystać z rachunku, za który masz płacić. Nie lubimy zmieniać raz podjętych decyzji, ale to strata kasy. Większość kont jest darmowa, o ile spełnisz proste warunki, np. minimalny wpływ i 1 płatność kartą. Zajrzyj do mojego rankingu kont osobistych, znajdziesz tam oferty rynkowe ułożone wedle atrakcyjności.

86. Zamykaj nieużywane konta

Oprócz otwierania nowych, warto pilnować starych. Po pierwsze, ograniczasz sobie możliwość skorzystania z promocji bankowych. Po drugie bank może wprowadzić nowe opłaty, które z automatu akceptujesz po upływie określonego czasu. Żeby ich nie ponosić, należy zrezygnować z usługi prowadzenia konta. Jednak nawet się o tym nie dowiesz, bo od miesięcy nie byłeś starym koncie. Nieważne, że nie ma tam środków.

87. Negocjuj ze swoim bankiem

Nie podoba Ci się oferta, ale lubisz swój bank? Zadzwoń na infolinię i przedstaw swoje warunki. Koniecznie informuj, że masz zamiar zamknąć konto i proś o dział utrzymania klienta. Dostaniesz zero opłat, lepsze oprocentowanie rachunku lub niższe zadłużenia. Przynajmniej na jakiś czas, a jeśli nie, to zmień bank.

88. Korzystaj z premii za płatność kartą

Zwrot to pewien procent miesięcznych wydatków, maksymalnie do np. 30 zł miesięcznie. Rocznie to już 360 zł, a przecież i tak musiałbyś za to zapłacić. Oczywiście z karty korzystaj tylko, jeśli potrafisz. Wiele osób ma problem szczególnie z kartami kredytowymi, co wpędza je w długi.

89. Potnij karty kredytowe

Skoro nie potrafisz ich używać, to je zniszcz. Pocięcie to bardzo popularny rytuał, przez niektórych traktowany wręcz jako katharsis. Jak najszybciej spłać zadłużenie i tym razem korzystaj z gotówki lub karty debetowej.

90. Nie płać prowizji w bankomacie

Korzystaj tylko z tych, które są dla Ciebie darmowe. Jeżeli Twoje konto ogranicza wypłaty, to czas je zmienić. W większych sieciach sklepów możesz też poprosić o cashback, czyli wypłatę gotówki w kasie podczas zakupów. A tak w ogóle, skoro masz kartę, to po prostu nią płać, zamiast wyciągać gotówkę.

91. Pilnuj przedłużających się lokat

Atrakcyjna oferta trwa tylko przez pewien czas. Po jego upływie z automatu dostaniesz najniższą możliwą stawkę, czyli prawdopodobnie 0,01%. Kasuj to i zakładaj nową na najwyższy możliwy procent. Codziennie aktualizowany ranking lokat znajdziesz tutaj.

92. Mądrze spłacaj długi

Może się to wydawać śmieszne, ale nie jest. Ustal strategię spłaty zadłużenia i trzymaj się jej. Możesz zaatakować pożyczki z najwyższym oprocentowaniem lub najniższe, aby spłacić je szybciej i wziąć się za kolejne. Wybierz to, co Ci odpowiada.

93. Skonsoliduj długi

W przypadku małych pożyczek nie warto, ale przy większych należy przeliczyć potencjalne oszczędności. Przy dużych kredytach to nawet kilka tysięcy rocznie.

94. Nadpłacaj kredyt

Nadal część osób nawet nie wie, że można to robić. Skracasz dzięki temu okres spłaty, co zmniejsza całkowity koszt kredytu. Tylko zajrzyj do swojej umowy i sprawdź, kiedy możesz to robić. W początkowym okresie mogą za to grozić kary!

95. Waluty kupuj w kantorach internetowych

Spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży może wynosić w bankach nawet kilkadziesiąt groszy. Wydaje się, że to niewiele, ale im większa kwota, tym mocniej to odczujesz. W kantorach to 1-5 groszy. Na każdym wymienionym euro lub dolarze możesz oszczędzić nawet 20 groszy!

96. Nie inwestuj w coś, czego nie rozumiesz

Nie wierz nikomu na słowo. Ani doradcy w placówce, ani przebranemu w garnitur Paździochowi z instagrama. Żaden z nich nie dba o Twoje zyski, a jedynie o swoją prowizję. Szukaj wiedzy – czytaj, oglądaj i dopiero wtedy inwestuj. Ale tylko w proste produkty, żadnych lokat strukturyzowanych i funduszy przebranych w programy oszczędzania.

97. Korzystaj z ulg podatkowych

Na dzieci, internet, od darowizn, na termomodernizację i wiele więcej. Skoro możesz odliczyć to od podatku, to dlaczego tego nie robisz?

Jak oszczędzać przez zmianę nawyków? 14 Sposobów

98. Obserwuj swoje nawyki

Zastanów się, dlaczego coś kupiłeś. Czy to było naprawdę konieczne? Czy wydałeś pieniądze bez sensu? Tak samo w drugą stronę. Oszczędzasz zdrowo, czy zaczynasz przesadzać z wyrzeczeniami? Zobacz mój tekst: oszczędzanie to nie wyrzeczenia i dlaczego tego nie rozumiesz.

99. Prowadź budżet domowy

Najlepszym sposobem na kontrolę swoich pieniędzy jest prowadzenie budżetu domowego. Od razu znajdziesz przyczynę problemu. Przygotowałem o tym cały darmowy cykl edukacyjny. Wejdź w pierwszy tekst dotyczący budżetu i przekonaj się, jakie to proste.

100. Zmień domowe nawyki higieny oszczędzania

Gaś światło wychodząc z pokoju, zakręcaj wodę myjąc zęby, spuszczaj wodę mniejszym przyciskiem w toalecie, nie grzej zimą do oporu, żeby za chwilę wietrzyć.

101. Przestań być zbieraczem

Można zbierać znaczki, pocztówki, katalogi Ikea czy magazyny modowe, ale po co? Zastanów się, czy potrzebujesz tych rzeczy i sprawiają Ci radość, czy robisz to już tylko z przyzwyczajenia. Może Ci w tym pomóc mój tekst: Czy jesteś myśliwym-zbieraczem?

102. Zabieraj resztę

Skoro czytasz listę pomysłów na oszczędzanie, to nie udawaj, że taki z Ciebie Wielki Gatsby. Bierz resztę, te wszystkie grosze i złotówki składają się w grube tysiące.

103. Nie kupuj na premierę

Przeżyjesz bez tego produktu. Poczekaj na pierwsze niezależne recenzje i obniżki cen. Może ta rzecz wcale nie jest warta swojej ceny?

104. Skończ z nałogami

Rzuć papierosy, alkohol i puszczanie lotka. Może po 20 latach na Ferrari nie uzbierasz, ale miesięcznie to i tak kilka stów. Dolicz do tego korzyść dla swojego zdrowia i ile zaoszczędzisz na przeszczepie płuc.

105. Odkładaj drobniaki do skarbonki

Możesz postawić na konkretny nominał, np. każde 5 zł ląduje w śwince. Jeśli wiesz, że będziesz oszukiwać, zastosuj moją metodę nominału. Jest skuteczna i buduje nawyk. Możesz też wypróbować automatyczne oszczędzanie w banku. Przy płatności kartą automatycznie zostanie pobrana określona „reszta”.

106. Nie oglądaj telewizji

Ostatni raz oglądałem TV kilka lat temu i zupełnie nie żałuję. Oszczędzasz czas i pieniądze. Kablówka jest zwyczajnie droga. Chcesz filmów? Wykup abonament VOD i oglądaj co chcesz, bez przerw na reklamy o środkach na zatwardzenie.

107. Sprzedawaj zbędne przedmioty

Wszystko, czego chcesz się pozbyć i ma jakąś wartość, powinno skończyć na OLX, Gumtree, Vinted czy Facebook Marketplace. Od ciuchów, przez gadżety, po meble czy telefony. Zrób szybko zdjęcia, opisz i niech wisi. Zarobisz trochę kasy i pozbędziesz się gratów z mieszkania. Rób to od razu, szczególnie z elektroniką. Bardzo szybko traci na wartości.

108. Podróżuj poza sezonem

Wakacje to wyższe ceny, większe tłumy i mniejszy wybór. Polecam jeździć w góry wiosną. Wszystko jest tanie, możesz przebierać w ofertach, a Krupówki przejdziesz w 5 minut.

109. Przelicz cenę na czas pracy

Nie wiesz, czy coś jest warte zakupu? Porównaj to do swojej stawki godzinowej. Czy faktycznie chcesz pracować na ten konkretny przedmiot przez kilka godzin lub dni?

110. Nie oglądaj sklepów z nudów

Są znacznie lepsze zajęcia, niż szukanie wydatków na siłę. Możesz np. znaleźć kanał edukacyjny na YouTube i dowiedzieć się czegoś ciekawego, zamiast przez godzinę przeglądać buty lub telefony. Polecam Kurzgesagt.

111. Ucz się finansów osobistych

W rozwoju finansowym nie chodzi o przelanie całej radości z życia na lokatę. To zmiana sposobu myślenia, odrzucenie mitów i błędnych społecznych norm. To osiągnięcie stanu, w którym uzyskujesz równowagę między bezpieczeństwem, radością i rozwojem. Sam musisz znaleźć ten punkt. Ja mogę tylko pomóc Ci, wskazując kierunek.

Zacznij działać

Wybierz to, co Ci pasuje i wprowadź w życie. To naprawdę proste, a zależy tylko od Twojej decyzji. Jeśli masz coś do dodania, zostaw pomysł w komentarzu. Na pewno komuś się przyda. Będzie mi też niezmiernie miło, jeśli udostępnisz ten tekst. Może zajrzą tu Twoi znajomi narzekający na brak kasy i dzięki temu skończą żalić się nad Twoim uchem? Jedno kliknięcie, a taki spokój.

Podobne teksty

Skomentuj

28 komentarzy

Mikołaj 14 września 2020 - 12:04

O Paaanie, ale będzie czytania. No ale w tym tygodniu przeczytam na 100% 😉

Odpowiedz
Marta 14 września 2020 - 14:57

Bardzo przydatna lista, wiele z nich już wprowadziłam, ale kulka było dla mnie nowością

Odpowiedz
Grzegorz 14 września 2020 - 15:06

Wspaniały wpis, wymagał sporo wysiłku aby w jednym miejscu zgromadzić tyle mądrości. Nie biorę słowa mądrości w cudzysłów, bo naprawdę uważam, że ta wiedza to mądrość finansowa. Sam stosuje zdecydowaną większość tych porad i czuje się świetnie. Nie odczuwam, że czegoś mi brakuje, wręcz przeciwnie, czuję pełnie – głównie portfela ale nie tylko. Pozdrawiam

Odpowiedz
Kamila 14 września 2020 - 15:19

Mega wskazowki, wiekszosc stosuje, ale pare mam zamiar wdrozyc choc juz wczesniej o nich myslalam to teraz sie zmotywowalam 😀 Np. do gotowania na zapas i mrozenia, oszczednosc czasu ale i wody do zmywania i pradu/gazu do gotowania, mala ale zawze cos. Zaciekawil mnie tez temat bankow i tego splacania rat wczesniej, nie wiedzialam ze w niektorych bankach sa za to kary, musze sie dopytac i mam zamiar tak robic. Dziekuje za inspiracje! 🙂

Odpowiedz
Anna 14 września 2020 - 15:24

Świetne wskazówki, dziękuję! Wiele z nich już stosuję, a do innych zaraz się zabiorę. Bardzo podoba mi się „przerób cenę na czas pracy”. Bardzo trafne! Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
Paweł Polejowski 14 września 2020 - 18:48

Świetny zbiór przydatnych rad. Dzięki! 🙂

Odpowiedz
Angelika 14 września 2020 - 20:26

Sporą część z tych rzeczy robię, ale jest też wiele z których chętnie skorzystam

Odpowiedz
blogierka 15 września 2020 - 01:40

A może by tak net time e-booka zrobić? 🙂

Odpowiedz
Rafał Walaszek 15 września 2020 - 03:23

Może następnym razem 😉

Odpowiedz
Jacek 15 września 2020 - 01:49

Od razu wprowadzę w życie klika z tych zasad!

Odpowiedz
Bogna 18 września 2020 - 17:57

Tytaniczna praca, doskonale zaprezentowana, bardzo wartościowy tekst – Rafale szczerze Ci gratuluję. Myślałam, że znam wszystkie triki oszczędzania – uczyłam się na własnych błędach – a tu niektóre mnie zaskoczyły, a jeszcze inne i zaskoczyły i rozbawiły. Mogłabym tylko dodać o zakupach odzieżowych dla pań – nigdy nie kupuj „krzyku mody” – szybko ucichnie, jest drogi i potem nie wiesz co z tym zrobić. Nikt nie kupi, bo jest uderzająco niemodne! Kupuj proste klasyczne rzeczy bez logo, ponosisz je kilka sezonów, jak nie dłużej. Dzięki za kompleksowy wykład. Pozdrowienia i życzenia szczęścia, zdrowia i bogactwa.

Odpowiedz
Rafał Walaszek 18 września 2020 - 18:34

Z ubraniami się zgadzam, ale nie tylko dla pań, panów dotyczy to samo. Wolę uniwersalne i jednokolorowe ciuchy, które będą wyglądać dobrze przez kilka sezonów. Klasyka się trzyma, ale jeśli ktoś koniecznie chce podążać za trendami, to niech przynajmniej sprzedaje wszystko od razu po sezonie. Chętni w tym samym roku jeszcze się znajdą, chociaż za ułamek ceny.

Odpowiedz
Martin 28 września 2020 - 13:34

Jest w czym wybierać, krok po kroku do sukcesu!

Odpowiedz
Marta M. 26 października 2020 - 09:18

Cześć, Rafale! Jakiś czas temu trafiając na ten blog, dostałam od Ciebie porzadnego kopa i po latach zaczęłam prowadzić budżet domowy oraz systematycznie odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe. Wykorzystuję też pomysł z odkładaniem 10 zł miesięcznie do skarbonki. Uczę się finansów osobistych. Uświadomiłam sobie, że odpowiednie zarządzanie finansami wpływa pozytywnie na większość aspektów życia, samoświadomość i mocny charakter. Dziękuję serdecznie, że dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Pozdrawiam ciepło!

Odpowiedz
Rafał Walaszek 26 października 2020 - 15:56

Hej Marta. Bardzo się cieszę, że miałem na Ciebie taki wpływ 🙂 Dla mnie to też dużo znaczy.

Odpowiedz
Łukasz 26 października 2020 - 14:33

Od siebie zmodyfikowałbym punkt „8. Rób zakupy spożywcze w internecie”.
1. Możemy sporo oszczędzić na wszelkich zakupach leków, suplementów itd. składając zamówienie przez internetowe hurtownie które mają niższe ceny niż apteki które obsługują. Nie będę promował konkretnej, ale dodatkowymi plusami jest darmowa dostawa do wybranych aptek czy pewność że dany lek jest dostępny i go dostaniemy – nawet te na recepty.
2. Nie wiem jak inne, ale market budowlany na C pozwala za darmo odbierać osobiście internetowe zamówienia. W przypadku małych przedmiotów oszczędzamy sobie szukania igły w stogu siana. Pojechałem tam szukać moskitier i nie znalazłem (nawet z pomocą pracowników) chociaż mieli 300 dostępnych.

Odpowiedz
Rafał Walaszek 26 października 2020 - 15:54

Świetne porady 🙂

Odpowiedz
Michał 7 listopada 2020 - 05:57

Bardzo ciekawy artykuł .Nie musimy wcale z czegoś rezygnować , aby osiągnąć cel .Małymi kroczkami też się da wiele osiągnąć .

Odpowiedz
Gosu 10 listopada 2020 - 17:44

Z wszystkiego nie da się zrezygnować, ale ze złych nawyków jak najbardziej. Świetnie opisany artykuł.

Odpowiedz
Wedy 10 listopada 2020 - 17:50

Lista dość ciekawa i powiem, że na pewno parę zmian wdrożymy do naszego codziennego życia. Bardzo dziękuję, ciekawy wpis.

Odpowiedz
Kaziu 5 stycznia 2021 - 12:11

Wiedza jest bardzo ważna jeżeli chcesz osiągnąć cel. Nie da się bez niej oraz bez wysiłku nic osiągnąć. Dlatego warto się ciągle rozwijać. Tekst jest zdecydowanie wartościowy pod względem merytorycznym i daje do myślenia.

Odpowiedz
Gośka 4 lutego 2021 - 15:49

To, co tu dodam, to drobiazgi i szczegóły podpadające jednocześnie pod kilka Twoich punktów: twórz własne środki czyszczące, nie marnuj jedzenia albo raczej wykorzystuj 100% produktów, zwłaszcza tych kupowanych na wagę – za ogryzki, pestki i skórki też płacisz; stosuj zamienniki opakowań… Zaczynając od tego ostatniego: nie wyrzucaj plastikowych pudełek po lodach – po co kupować specjalne pojemniki do przechowywania żywności? Z pestek można zrobić różne rzeczy, z których najprostsza i najłatwiejsza będzie grzechotka. Ale może być też obraz albo biżuteria. Z jabłkowych skórek i gniazd nasiennych robi się ocet. Dosłownie sam się robi, bo ludzki wkład pracy, to tylko zrobienie nastawu a potem przecedzenie gotowego octu. I na koniec to, co lubię najbardziej i co też jest najprostsze do zrobienia, żeby wycisnąć z cytryny wszystko: skórkami z 2-3 cytryn pokrojonymi na mniejsze kawałki odkamienisz czajnik (zapuszczony będzie oczywiście potrzebował więcej); ze skórek cytryn i pomarańczy „robi się” ocet cytrusowy – pokrojone na mniejsze kawałki skórki wrzucamy do słoika i zalewamy zwykłym octem spirytusem, zakręcamy co by nie waniało, a po 2-3 tygodniach możemy już przecedzić do butelki z psikaczem/atomizerem/rozpylaczem i mamy środek czyszczący o podwójnej mocy octu i kwasu cytrynowego, a przy tym nie walący tak octem.

Odpowiedz
Rafał 8 sierpnia 2021 - 11:28

Świetne rady!

Odpowiedz
Anna Finezka 30 sierpnia 2021 - 09:51

Najgorszym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest trzymanie ich w banku. Tam traci się tylko wartość tego co się posiada i to bardzo szybko. Ludzie z bogaczy szybko w ciągu paru lat leżenia gotówki stają się znacznie biedniejsi. Pieniądz żywy trzeba przekształcać bo inaczej tylko będzie coraz mniej warty.

Odpowiedz
jakoszczędzić pl 12 maja 2022 - 21:59

Super rady i świetny wpis:) sztuka to szukać oszczędności i pomysły przychodzą same. Pozdrawiam

Odpowiedz
Diantess 15 listopada 2021 - 13:18

Bardzo fajne i trafne spostrzeżenia, widać, że autor się bardzo napracował. Osobiście jestem ciekawa ile trwa przygotowanie wpisu tego typu 😉

Odpowiedz
Rafał Walaszek 15 listopada 2021 - 16:20

Taki dłuższy tekst z zebraniem pomysłów, zadbaniem o to, żeby się nie powtarzały, układem i poprawkami to kilkanaście godzin 😉

Odpowiedz
Witold Młynar 29 grudnia 2021 - 16:20

Ja dzięki stosowaniu takich trików oraz ogólnie rozsądnemu gospodarowaniu zarobionymi pieniędzy, zaoszczędziłem ich naprawdę wiele. I co potem zrobiłem? Zainwestowałem je! I nie była to zła inwestycja (całe szczęście).

Odpowiedz

Ta strona używa ciasteczek bo są smaczne i pomagają zoptymalizować jej działanie. Akceptuj Czytaj więcej